Materiał Partnera

Znacznie obróbki skrawaniem sterowanej numerycznie

Znacznie obróbki skrawaniem sterowanej numerycznie

Obróbka skrawaniem to obróbka ubytkowa – polega bowiem na zdejmowaniu obrabianego materiału warstwa za warstwą za pomocą specjalnych maszyn. Znakomita większość z nich sterowana jest obecnie komputerowo – numerycznie. Obróbka skrawaniem obejmuje wiele czynności typowych dla przemysłu metalurgicznego, a funkcjonowanie współczesnego przemysłu bez jej wykorzystania jest w zasadzie niemożliwe. Obróbka skrawaniem to między innymi toczenie, frezowanie i szlifowanie.

Możliwości nowoczesnej obróbki skrawaniem

Kształtowanie elementów w przemyśle metalowym opiera się przede wszystkim na sterowanej numerycznie obróbce skrawaniem. Wykorzystywana jest ona między innymi w firmie Mikrotec Sp. z o.o. , gdzie wytwarzane są elementy na potrzeb przemysłu lotniczego oraz innych wymagających gałęzi gospodarki.

Widać zatem, że obróbka skrawaniem sprawdza się nawet w tak trudnych warunkach. Dowodzi to jej uniwersalności – za jej pomocą można wytwarzać właściwie dowolne elementy.

Nowoczesne frezarki, szlifierki czy tokarki sterowane numerycznie umożliwiają wykonanie ogromnej liczby elementów. Niezależnie od tego, jakiej wielkości element jest wymagany.

Obróbce skrawaniem podlegają dowolne typy metali oraz ich stopy. Bez problemu wykonywane są także nawet bardzo skomplikowane powierzchnie – istnieją bowiem obrabiarki CNC wyposażone w pięć i więcej ruchomych osi, co pozwala na zapewnienie ogromnej uniwersalności.

Konwencjonalna obróbka skrawaniem a obróbka CNC

Konwencjonalne obrabiarki wymagające nadzoru operatora oraz ręcznego nanoszenia wszelkich ustawień nie pozwalają na osiągnięcie choćby ułamka wydajności produkcji z użyciem obrabiarek sterowanych numerycznie. Za ich pomocą wytwarzane są także dużo dokładniejsze elementy o wyższej jakości końcowej.

Wszystko to sprawiło, że znacząco obniżyły się koszty obróbki metali, dzięki czemu współczesny przemysł metalowy jest w stanie sprostać wymaganiom ciągle rosnącego rynku.

Dużym ułatwieniem jest także fakt, że maszyny CNC wyposażone są w moduły pamięci pozwalające na wywołanie jednej z poprzednich konfiguracji i kontynuowanie produkcji elementu, który tworzony był w przeszłości.

Pod nadzorem systemu komputerowego nie ma miejsca na błędy – te może popełnić tylko operator maszyny CNC, wprowadzając niewłaściwe informacje. Na szczęście ryzyko uszkodzenia sprzętu jest minimalne, bowiem większość nowoczesnych maszyn do obróbki CNC wyposażona jest w dedykowane systemy zabezpieczające, które wyłączają ją w razie wystąpienia niebezpiecznych przeciążeń lub wprowadzenia parametrów spoza zakresu roboczego.

Opracowanie:
Brzozów, Witosa 3
tel. 13 300 00 49
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz