Materiał Partnera

Znaczenie zabawek w przygotowaniu do ról społecznych

Znaczenie zabawek w przygotowaniu do ról społecznych

Zabawki odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka, rozwijając jego umiejętności manualne, intelektualne i psychiczne. W wielu przypadkach przygotowują też do pełnienia w życiu przypisanych ról społecznych – rodzica, małżonka, przedstawiciela określonego zawodu.


Zabawki dawniej i dziś

Zabawki znane są od stuleci. Pierwsze tego typu akcesoria były z pewnością bardzo prymitywne, wykonywane z naturalnych materiałów pobieżnie przekształcanych do pożądanych form. Później zabawki ewoluowały, przyjmując różnorodną formę, pełniły też wiele funkcji, od rozrywkowych, przez dekoracyjne, kolekcjonerskie po edukacyjne. Pomimo przygotowywania dzieciom przez rodziców różnych zabawek dopiero w ostatnim stuleciu dokładnie poznano i opisano związek, jaki ma zabawa przy użyciu konkretnych przedmiotów w kształtowaniu psychiki dziecka oraz jego gotowości do dorosłego życia. Dzisiejsze zabawki zdecydowanie różnią się od tych z przeszłości, a ich rozmaitość i często dziwne formy to efekt poznania dziecięcej psychiki i dostosowania produktów do jej rozwijania oraz zaspokajania dziecięcych potrzeb. Przykładem tych ostatnich są miękkie przytulanki, dostarczające dzieciom pozytywnych emocji kształtujących ich psychikę oraz zaspokajających potrzebę bezpieczeństwa. 

Zabawki dla dziewcząt i chłopców

Jedną z funkcji, jakie pełnią zabawki, jest przygotowywanie dziecka do pełnienia ról społecznych. Jednym z podstawowych wyznaczników tej społecznej edukacji jest wyraźny podział pomiędzy asortymentem przeznaczonym dla chłopców i dla dziewczynek. Do najbardziej charakterystycznych dla tego podziału zabawek zaliczane są lalka oraz samochód. Współcześnie coraz częściej dochodzi do przeplatania się ról kobiet i mężczyzn, a granice ulegają zacieraniu, dlatego samochody nie są już nieodłącznym atrybutem chłopca, ale wciąż atrybutem dziewczynki pozostaje lalka i każdy chłopak poczyta sobie za dyshonor zabawę takim przedmiotem. Dzisiejsze zabawki, jak te oferowane przez hurtownię Adar, są nieco bardziej wszechstronne i z powodzeniem mogą się nimi bawić przedstawiciele obu płci. Jednak producenci wciąż dbają o pewne zróżnicowanie, dzięki czemu resoraki, Barbie czy kucyki Pony są skierowane jednoznacznie do konkretnych użytkowników. 

Lalki-niemowlaki a rola rodzica

Do pełnienia określonej roli społecznej najbardziej przygotowuje lalka. Najciekawsze, choć może najmniej efektowne, są te zarówno wielkością, jak i ogólnym ukształtowaniem ciała przypominające niemowlęta. Producenci posunęli się nawet o krok dalej, wyposażając je w „płaczące” urządzenia dźwiękowe czy funkcje moczenia się po napojeniu wodą. Lalki-niemowlęta zaopatruje się w ubranka, wózki, butelki do karmienia i wiele innych akcesoriów. Dziewczynki niezainteresowane pielęgnacją bobasa mogą wybrać damę z długimi włosami i serią akcesoriów do czesania czy upinania fryzur. Chociaż wielu osobom może się wydawać przesadne wykonywanie makijażu w wieku 10 lat, jednak jest to krok w kierunku wyrabiania nawyku dbania o siebie. W przypadku chłopców wzmacnia się męską postawę zabawkami z arsenału strażaka, żołnierza, kierowcy czy bohatera historycznego oraz wszechobecnymi samochodami

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz