Materiał Partnera

Znaczenie tkanin syntetycznych

Znaczenie tkanin syntetycznych

Tkaniny syntetyczne liczą sobie już kilkadziesiąt lat, a ich pojawienie się na rynku było prawdziwą rewolucją. Dziś wprawdzie syntetyki wypierane są przez włókna naturalne, ale pojawiły się też nowe, wyspecjalizowane produkty do specjalnych zastosowań.


Pozycja syntetyków na rynku

Zaglądając do dowolnego sklepu z odzieżą, można w nim znaleźć dziesiątki produktów, które wykonano z tkanin przynajmniej częściowo syntetycznych. Popularne mieszanki poliestru, poliamidu, lycry z bawełną stanowią dziś standard. Chociaż coraz więcej osób docenia walory zdrowotne naturalnych włókien, nie opierają się też przed niewielkim dodatkiem syntetyku, który sprawia, że dzianina nie rozwleka się, nie odkształca, a tkanina jest mało podatna na gniecenie. Tym, co cenimy szczególnie, bywa komfort, a przecież codzienne prasowanie do niego nie należy, dlatego sięgamy po wygodne legginsy, t-shirt czy spódnicę, w której włókno syntetyczne odgrywa niezwykle ważną rolę. Z drugiej strony tkaniny z tej grupy nie zawsze są komfortowe, utrudniając oddychanie skórze, elektryzując i powodując nieprzyjemne drażnienie, dlatego zwolennicy zdrowego stylu życia coraz częściej rezygnują z nich na rzecz wełny, bawełny czy lnu.

Tkaniny syntetyczne i sztuczne

W powszechnie stosowanej terminologii funkcjonują dwa pojęcia dotyczące tkanin, które nie mają pochodzenia naturalnego. Pierwszym z nich jest pojęcie tkanin syntetycznych, drugie to tkaniny sztuczne. Dla przeciętnego klienta takie rozróżnienie zazwyczaj nie istnieje, a oba terminy stosowane są zamiennie. O sztucznym włóknie mówi się w każdym przypadku, gdy materiał powstał w laboratorium chemicznym, a nie jest efektem uprawy roślin czy hodowli zwierząt. W rzeczywistości są to dwie różne grupy produktów. Syntetyki lub tkaniny syntetyczne są materiałami całkowicie stworzonymi w laboratorium, wyprodukowanymi z substancji chemicznych, które nie istnieją w naturalnym świecie. Do syntetyków zalicza się poliester, nylon, akryl, elana, torlen, spandex, lycra, polar i kevlar. Z kolei włókna sztuczne są efektem kopiowania natury, czyli powstają ze związków naturalnych, jak np. celuloza. Produkcja ich jest jednak znacznie tańsza niż pozyskiwanie włókien naturalnych. Przykładem jest sztuczny jedwab, znany też dziś jako wiskoza oraz złożony wyłącznie z celulozy modal.

Tkaniny syntetyczne w praktyce

Niewątpliwą zaletą tkanin syntetycznych jest ich komfortowe użytkowanie, bowiem wszystkie włókna z tej kategorii są odporne na wchłanianie wody, a większość łatwa do prania i suszenia. Większość z nich nie ulega także gnieceniu, są też lekkie i doskonale zachowują kolory. Wykorzystane do produkcji dzianin są elastyczne i sprawiają, że wyrób długo utrzymuje swój pierwotny kształt. Tkaniny syntetyczne mają bardzo szerokie zastosowanie praktyczne, począwszy od tradycyjnych ubiorów wszelkiego rodzaju, przez bieliznę i pościel, tekstylia użytkowe, po artykuły dekoracji wnętrz, jak zasłony oferowane przez sklep Dom Firan Dariusz Chruszcz. Syntetyki są też powszechnie stosowane w różnych procesach przemysłowych, do wykładania, izolowania, uszczelniania, ocieplania, amortyzacji i wielu innych zastosowań.

Oceń artykuł (4)
4.3
Komentarze
Dodaj komentarz