Artykuł sponsorowany

Znaczenie pomiarów elektrycznych dla bezpieczeństwa ludzi i mienia

Znaczenie pomiarów elektrycznych dla bezpieczeństwa ludzi i mienia

Badania eksploatacyjne urządzeń i sieci elektrycznych powinny być przeprowadzane co najmniej raz na pięć lat. Tak mówi Prawo budowlane, ale jeśli producent urządzenia określa częstotliwość wykonywania pomiarów elektrycznych częściej, należy się stosować do jego zaleceń. Obowiązek kontroli stanu technicznego urządzeń i sieci elektrycznej spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu, ale wykonywać przeglądy mogą wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Jakie uprawnienia trzeba mieć do wykonywania pomiarów elektrycznych?

Osoba, której chcemy zlecić przeprowadzenie pomiarów instalacji elektrycznej, a także instalacji piorunochronnej, musi posiadać odpowiednie świadectwa kwalifikacyjne. Uzyskanie ich jest możliwe po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu organizowanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Uprawnienia SEPowskie udzielane są w następujących kategoriach:

  • uprawnienia elektryczne – G1
  • uprawnienia cieplne – G2
  • uprawnienia gazowe – G3

W każdej z kategorii można uzyskać uprawnienia eksploatacyjne i uprawnienia dozorowe. Pomiary elektryczne mogą zostać wykonane przez osobę posiadającą kwalifikacje oznaczone jako G1E, ale protokół z pomiarów musi zostać sprawdzony i podpisany przez osobę legitymującą się uprawnieniami G1D, czyli uprawnieniami w zakresie dozoru. Uprawnienia w zakresie eksploatacji, czyli uprawnienia typu E, wystarczają do montażu sieci elektrycznych, ich obsługi, konserwacji i tym podobnych czynności. Natomiast wszelkie czynności nadzorcze, a także kierowanie czynnościami pracowników, wymagają uprawnień typu D, które są rozszerzeniem uprawnień typu E.

Jakie pomiary instalacji elektrycznej powinien wykonać uprawniony elektryk?

Wykonanie pomiarów elektrycznych nie oznacza sprawdzenia, czy w gniazdku jest napięcie. Jest to znacznie szerszy zakres badań, a poprawnie wykonana usługa ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, aby można je jak najszybciej usunąć, zapobiegając w ten sposób poważniejszym awariom, które nie tylko mogą narazić nas na koszty, ale wręcz na zagrożenie zdrowia i życia, na przykład w wypadku pożaru wywołanego zwarciem instalacji elektrycznej.

Pomiarowiec z firmy Usługi Elektryczne Fulmine na początku dokonuje oględzin instalacji, a następnie przystępuje do przeglądu przy wykorzystaniu urządzeń pomiarowych. Badania te obejmują:

  • pomiar rezystancji izolacji;
  • pomiar wyłączników RCD, tak zwanych różnicówek;
  • pomiar ciągłości połączeń przewodów ochronnych;
  • pomiar ciągłości połączeń przewodów wyrównawczych;
  • pomiar impedancji pętli zwarcia;
  • pomiar rezystancji uziemienia.

Z pomiarów tych sporządza się protokół, który zawierać musi dane budynku, zleceniodawcy, oraz numery świadectw kwalifikacyjnych osób dokonujących pomiarów i podpisujących protokół. Najważniejszym elementem protokołu są wyniki pomiarów i ich ocena, a także zalecenia pokontrolne, które zleceniodawca bezwzględnie musi wykonać, aby zapewnić bezpieczeństwo obiektu, w którym dokonano pomiarów instalacji elektrycznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz