Artykuł sponsorowany

Znaczenie odbioru geotechnicznego wykopów fundamentowych

Znaczenie odbioru geotechnicznego wykopów fundamentowych

Decyzje projektowe i lokalizacyjne, które podejmowane są na etapie przygotowania do inwestycji, mają szczególne znaczenie w przypadku inwestycji infrastrukturalnych. Szczególnie ważna jest tutaj geotechnika. Decyzje związane z tą branżą są nieodwracalne, a błędne założenia i ustalenia mogą mieć w przyszłości negatywny wpływ. Co warto wiedzieć na temat geotechnicznego odbioru wykopów fundamentowych?

Odbiór robót fundamentowych

Pierwszym etapem robót fundamentowych jest wykonanie wykopów zgodnych z projektem. Jak w przypadku każdego etapu robót na budowie, konieczny jest odbiór - geotechniczny odbiór wykopów fundamentowych. Może go dokonać tylko osoba, która ma niezbędne uprawnienia. Bada stan gruntu i dokonuje wpisu do dziennika budowy. W dalszym etapie konieczne jest zweryfikowanie prawidłowości prac ciesielskich, by upewnić się, że szalunki zostały wykonane prawidłowo. Sprawdzone muszą zostać prace zbrojarskie i betonowe, dalej żelbetowe i izolacyjne. Jeden z etapów odbioru prac fundamentowych jest odbiór zasypki wykopu. Wykonuje się go na podstawie badań zagęszczenia. Każdy kolejny element i każdy materiał użyty do budowy powinien być zgodny z projektem, a ten z kolei musi być zgodny z obowiązującymi w Polsce normami. Starsze normy są mniej restrykcyjne niż Eurokody, którymi coraz częściej posługują się projektanci. Wymagają znacznie dokładniejszych obliczeń i badań, które określone są ściśle w normie. Nie ma mowy o dużych odchyleniach, dlatego korekta możliwa jest tylko w przypadku odchyleń rzędu 1-2 centymetrów.

Solidne fundamenty

Projekt to najważniejszy element kompletu dokumentacji projektowej. Nie można jednak pomijać wytycznych, które określone są w specyfikacji technicznej. Z projektu wynika, jak fundamenty powinny zostać wykonane, a specyfikacja określa dodatkowe wytyczne. Może na przykład zawierać informację, by zwrócić szczególną uwagę na warunki gruntowo-wodne, które panują w miejscu lokalizacji projektowanego obiektu - mówi nam Andrzej Kadłubowski z Zakładu Usług Geologiczno-Geotechnicznych z Warszawy. Jeżeli z dokumentacji geologiczno-inżynierskiej wynika, że warunki podłoża są średnio korzystne dla bezpośredniego posadowienia fundamentów, odbiór wykopów jest szczególnie istotny. Bezwzględnie powinno zostać sprawdzone zagęszczenie gruntów przez osobę do tego uprawnioną. By fundamenty były solidne, muszą mieć solidne podłoże.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz