Artykuł sponsorowany

Znaczenie kalibracji i wzorcowania termometrów i innych urządzeń pomiarowych

Znaczenie kalibracji i wzorcowania termometrów i innych urządzeń pomiarowych

Do prawidłowego pomiaru temperatury konieczne jest, by czujnik temperatury, czyli termometr, był odpowiednio skalibrowany. Kalibracji, czyli adiustacji i wzorcowania urządzeń służących do pomiarów takich wartości jak temperatura, wilgotność powietrza, czy ciśnienie, dokonują akredytowane laboratoria. Dlaczego jest to ważne i w jaki sposób przebiega – dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega wzorcowanie urządzeń pomiarowych do monitoringu warunków środowiskowych?

Wzorcowanie przyrządów pomiarowych, zgodnie z definicją ustawową, to operacje mające na celu ustalenie relacji pomiędzy wartościami danej wielkości wskazanymi przez przyrząd lub układ pomiarowy, a odpowiadającymi im wartościami realizowanymi przez wzorzec jednostki miary. Wzorcowanie to po prostu porównanie termometru, czy innego urządzenia pomiarowego, z wzorcem i wszystkie termometry w ofercie Sklepu Thermo Center przeszły tę procedurę. Nie należy mylić pojęcia wzorcowania, czy kalibracji, z pojęciem „legalizacji” urządzenia. Zgodnie z przepisami urządzenia do monitoringu warunków środowiskowych nie podlegają bowiem legalizacji, a tę procedurę zastępuje właśnie wzorcowanie i dowodem właściwości metrologicznych przyrządu jest świadectwo wzorcowania.

Po co wykonywać wzorcowanie urządzeń pomiarowych?

Wzorcowanie to czynność pracochłonna i dość kosztowna, czy zatem warto ją wykonywać? Wzorcowanie jest wymagane przez systemy zarządzania jakością. Celem wzorcowania jest określenie przydatności danego przyrządu pomiarowego do wykonywania pomiarów. Dzięki temu, że dane urządzenie posiada świadectwo wzorcowania wydane przez akredytowane laboratorium, można stwierdzić, że pomiary realizowane przez dany przyrząd pomiarowy, są wiarygodne. Dotyczy to termometrów, higrometrów, oraz barometrów.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że kalibracja powinna być dokonywana nie tylko na etapie produkcji czy dopuszczenia do sprzedaży przyrządów pomiarowych. Porównanie przyrządu z wzorcem powinno być dokonywane okresowo, w celu sprawdzenia poprawności wskazań przyrządu. Częstotliwość takich kontroli uzależniona jest od warunków pracy przyrządu, czyli na przykład narażenia na ekstremalne temperatury i wilgotność, od możliwości wystąpienia zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych, lub czynników korozyjnych. Bardzo istotną kwestią jest też to, jakie znaczenie ma dokładność pomiaru dla funkcji, którą pełni dane urządzenie, czyli po prostu gdzie dokonywany jest pomiar. Dokładność pomiaru ma większe znaczenie na przykład w magazynie leków, niż w pomieszczeniach biurowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz