Materiał Partnera

Zmiany w prawie podatkowym na rok 2019

Zmiany w prawie podatkowym na rok 2019

Kwestie podatkowe dotyczą nas wszystkich, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i regularnie sprawdzać wszelkie nowinki. Zwłaszcza że w prawie podatkowym często coś się zmienia. Chcesz być na bieżąco? Dowiedz się, jakie zmiany w prawie podatkowym przyniesie nowy rok oraz jak wprowadzone przepisy wpłyną na Twoją firmę lub domowy budżet. Propozycje Ministerstwa Finansów mają wejść w życie już od 1 stycznia 2019 roku.

Exit Tax

Czyli nowy podatek, który ma obowiązywać od przyszłego roku. Exit tax to podatek skierowany zarówno do firm, jak i osób fizycznych. Firma, która będzie chciała przenieść się za granicę zapłacić 19 procent wartości, a osoba fizyczna 3 lub 19 procent aktywów finansowych powyżej 2mln złotych. Exit tax obejmie zarówno przychody związane z prowadzeniem biznesu, jak i udziały w spółkach, akcje, fundusze inwestycyjne i papiery wartościowe. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze specjalistami z cenionego przez klientów biura rachunkowego Status w Warszawie. Firma zajmuje się profesjonalną obsługą księgowo-podatkową oraz kadrowo-płacową, a także doradztwem podatkowym.

Opodatkowanie kryptowalut

Opodatkowane zostaną dochody z walut wirtualnych. Podatek od dochodu z obrotu kryptowalutami wyniesie 19 procent, a strata nie będzie mogła być odliczona od dochodu np. firmy.

Zmiany w PIT i CIT

CIT zostanie obniżony z 15 do 9 procent dla małych firm oraz tych, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Zmiany pojawią się także w opodatkowaniu przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Aktualnie podatek obowiązuje, gdy sprzedaż następuje przed upływem 5 lat od dnia nabycia lokalu. Zmiany zakładają, że 5-letni okres liczony będzie od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. Poszerzony zostanie również zakres zwolnienia od podatku PIT i CIT w kwestii sprzedaży całości bądź części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Masz wątpliwości lub pytania? Zaufane biuro rachunkowe odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Innovation box

Wprowadzona zostanie ulga dla firm, które opracują innowacyjną technologię lub wprowadzą nowatorskie urządzenie i będą na swoim pomyśle zarabiać. Na czym będzie polegała ulga? Dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej będzie opodatkowany stawką 5 procent CIT.

Kwestie podatkowe warto śledzić na bieżąco – są niezwykle istotne zarówno dla osób prowadzących własny biznes, jak i osób fizycznych. Pamiętajmy, że nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z ich przestrzegania. Dlatego, jeśli chcemy uniknąć kłopotów, warto skontaktować się z zaufanym biurem rachunkowym.

Opracowanie:
Warszawa, Marokańska 4 h
tel. 22 879 53 20
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz