Artykuł sponsorowany

Zmiany w JPK w 2020 roku. To musisz wiedzieć

Zmiany w JPK w 2020 roku. To musisz wiedzieć

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny to dokument zawierający informacje o transakcjach gospodarczych, który przesyła się do urzędu co miesiąc lub na specjalne żądanie Urzędu Skarbowego. Na podstawie tego pliku Ministerstwo Finansów jest w stanie zweryfikować wiarygodność informacji, które przesyłają firmy. Każdy dokument musi być dokładnie wypełniony według szczegółowych wymagań. Co jakiś czas Ministerstwo Finansów wprowadza jednak pewne zmiany, z którymi trzeba się zapoznać. Co się zmieniło w JPK w 2020 roku?

Zmiany w JPK od kwietnia 2020 roku

Nowy plik JPK wprowadzony od kwietnia 2020 roku ma łączyć obecnie składane deklaracje VAT oraz plik JPK, który obejmuje ewidencję VAT. Zakres danych zawartych w nowym dokumencie został więc znacznie powiększony.

Pojawiły się nowe pola, takie jak oznaczenie specjalnego typu dowodu sprzedaży. W tym polu z kolei należy umieścić symbol RO, czyli tak zwany dokument zbiorczy wewnętrzny, który zawiera sprzedaż z kas rejestrujących lub WEW, czyli dokument wewnętrzny oraz FP, czyli faktura do paragonu.

Dodatkowym polem jest także miejsce na oznaczenie specjalnego rodzaju dostarczanych usług lub towarów. Poszczególne numery oznaczają sprzedaż:

- 01 napojów alkoholowych,

- 02 paliw, olejów i tym podobnych,

- 03 olejów opałowych i smarowych,

- 04 wyrobów tytoniowych,

- 05 odpadów,

- 06 urządzeń elektronicznych, a także części i materiałów do nich,

- 07 pojazdów i części samochodowych,

- 08 metali szlachetnych i nieszlachetnych

- 09 leków i wyrobów medycznych,

- 10 budynków, budowli i gruntów,

- 11 uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych,

- 12 określone usługi niematerialne,

- 13 określone usługi transportowe i logistyczne.

Jak mówi księgowy z biura rachunkowego J-J Jacek Jakubowski: W nowym dokumencie JPK znajduje się także miejsce na specjalne oznaczenie typu dowodu zakupu. W przypadku metody kasowej jest to symbol MK, przy rolniku ryczałtowym VAT_RR, a w przypadku dokumentu wewnętrznego WEW.

W nowym polu na oznaczenie specjalnej procedury zakupu należy także umieścić symbol MPP w przypadku mechanizmu podzielonej płatności lub IMP w przypadku towarów importowanych. Od kwietnia zmieni się również dotychczasowe pole struktury JPK do wprowadzania kodów krajów UE oraz obowiązek wprowadzania adresów kontrahenta i dostawcy.

Jak przygotować się na nadchodzące zmiany?

W związku z nadejściem zmian w pliku JPK należy zadbać o to, aby dokumenty do rozliczenia VAT były z nimi zgodne. Najlepiej jest zweryfikować czy funkcjonujące obecnie systemy księgowe są w stanie wygenerować wszystkie dane wymagane w nowym JPK w odpowiedni sposób.

Nowa struktura dokumentu może się jeszcze zmieniać, jednak zakres dodatkowych danych, które powinny znaleźć się w raporcie znajduje się we właściwym Rozporządzeniu Ministra Finansów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz