Złomowanie auta – jak zgodnie z przepisami pozbyć się pojazdu?

Złomowanie auta jest jednym ze sposobów legalnego pozbycia się pojazdu. Całkowity demontaż mogą przeprowadzać jedynie upoważnione do tego placówki. Trzeba też wiedzieć, że przed kasacją konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Bez tego właścicielowi będą grozić nieprzyjemne konsekwencje. Jak, zatem krok po kroku przebiega ten proces? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.
Kiedy wybrać złomowanie samochodu?
Jest kilka powodów skłaniających do złomowania pojazdu. Pierwszy to koszty ubezpieczenia OC. Polisy dla właścicieli wysłużonych, wieloletnich aut są drogie i czasem zwyczajnie nie opłaca się ich wykupywać. Kolejne ważne przesłanki to:
- zły stan techniczny samochodu, sprawiający, że nie nadaje się do użytku,
- brak części zamiennych zwiększający koszty utrzymania auta,
- stwierdzenie przez ubezpieczyciela szkody całkowitej.
Warto nico rozwinąć ostatni ze wspomnianych powodów kasacji pojazdu. Otóż szkoda całkowita to zniszczenie sprawiające, że koszt naprawy auta jest wyższy od jego wartości sprzed uszkodzenia. Skoro już wiadomo, kiedy wybrać złomowanie można przejść do kolejnej kwestii, sprawdzenia jak przebiega ten proces.
Złomowanie pojazdów krok po kroku
Przed udaniem się do placówki przyjmującej autozłom należy przygotować zestaw dokumentów. Podstawa to dowód osobisty właściciela samochodu lub inny dokument zawierający PESEL. Potrzebny będzie dowód rejestracyjny a także karta pojazdu i tablica rejestracyjna. Jeśli osoba oddająca pojazd na złom nie jest właścicielem, ale robi to na jego prośbę musi mieć przy sobie pisemne upoważnienie. Jeżeli samochód jest zarejestrowany na firmę niezbędny jest wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Po zgromadzeniu dokumentów można odwiedzić firmę zajmującą się kasacją mającą aktualne pozwolenie na działalność wydane przez marszałka województwa. Takim podmiotem jest Stacja Demontażu Pojazdów Jeżyk prowadzona przez Dawida Nowaka.
By skup samochodów mógł zacząć pracę numer VIN auta musi być czytelny. Czasem firma decyduje się na pozyskanie pewnych podzespołów, podpisuje wtedy z kierowcą umowę kupna-sprzedaży. Natomiast po zezłomowaniu wydaje:
- zaświadczenie o przyjęciu auta na złom,
- unieważnienie dowodu rejestracyjnego,
- unieważnienie tablic i karty pojazdu.