Artykuł sponsorowany

Zioła w leczeniu biegunek zwierząt hodowlanych

Zioła w leczeniu biegunek zwierząt hodowlanych

Zioła, czyli rośliny, które wykazują właściwości lecznicze, stosuje się nie tylko w u ludzi, ale też u zwierząt. Zioła leczące biegunkę zwierząt hodowlanych stanowią bezpieczną i tanią alternatywę leków lub ich uzupełnienie. W tym tekście przybliżymy zioła, które można z powodzeniem stosować w leczeniu biegunki u świń i krów. Co kryje się w ziołowych dodatkach paszowych na biegunkę?


Ziele tymianku i kora dębu – sprawdzony sposób na biegunkę u świń i krów

Co można podać krowie, cielęciu lub świni, żeby zapobiec biegunce i szybciej ją wyleczyć? Jakie zioła wykazują na tyle wysoką skuteczność, że trafiają do preparatów i dodatków paszowych?

Zajrzyjmy do składu preparatu na biegunkę krów Bentawet C. Znajdujemy tu dwa doskonale znane składniki, które hodowcy stosują od lat. Są to: ziele tymianku i kora dębu. Po co się je stosuje?

Tymianek działa na krowę na dwa sposoby. Po pierwsze – kusi ją swoim aromatem i zwiększa łaknienie. Po drugie – wspiera procesy trawienne.

Kora dębu, której skuteczność znali nasi przodkowie, a którą udowodniła też nowoczesna nauka, wykazuje silne działanie antyseptyczne. Łagodzi stany zapalne, nie dopuszcza to fermentowania i gnicia złogów pokarmowych w układzie trawiennym zwierzęcia.

Połączenie tych dwóch składników sprawia, że preparaty na ich bazie ograniczają biegunkę, nie dopuszczają do wyniszczania organizmu i przywracają funkcje gastryczne zwierzęcia. Jednocześnie dzięki ziołowemu aromatowi i walorom smakowym dodatki paszowe na bazie kory dębu i ziela tymianku są chętnie przyjmowane przez krowy i świnie.


Kłącza pięciornika i tataraku przywracają równowagę gastryczną i nerwową

Kolejnymi ziołami, które poprawiają stan zwierzęcia w problemach gastrycznych, są pięciornik i tatarak, a konkretnie – ich kłącza. Rośliny te znajdziemy w preparacie Bentawet C z oferty firmy Bentawet.

Pięciornik żółty albo pięciornik kurze ziele to roślina znana od dawna medycynie ludowej. Stosuje się ją doustnie i powierzchniowo do przemywana ran oraz łagodzenia stanów zapalnych skóry. Z jej walorów prozdrowotnych korzystają też zwierzęta. Kłącze pięciornika pomaga zarówno na biegunki, jak i zaparcia, bo reguluje pracę jelit i przywraca ich sprawność w przypadku nieżytu.

Kłącze tataraku ma podobne właściwości, ale wykazuje też szereg innych działań. Nie tylko poprawia trawienie i wydzielanie soków żołądkowych, ale też usprawnia wchłanianie substancji odżywczych. Lepsze pobieganie składników zawartych w pożywieniu sprawia, że zwierzę szybciej dochodzi do siebie. Tatarak tworzy także warstwę ochronną na ścianach żołądka i łagodzi skurcze mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym. Wszystko to przekłada się na uspokojenie sytuacji gastrycznej i przywrócenie regularnej pracy całego układu. Kłącze tataraku koi też nerwy, co z pewnością wyjdzie na zdrowie zwierzęciu cierpiącemu na biegunki na tle funkcjonalnym i doświadczającemu stresu z powodu choroby.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz