Artykuł sponsorowany

Zintegrowane systemy domowe – automatyka domowa

Zintegrowane systemy domowe – automatyka domowa

Dzisiaj projektując dom jednorodzinny, czy go remontując, wielu inwestorów pragnie, aby budynek jak najbardziej zbliżyć do standardu energooszczędności NF40. Ten wyznacza bowiem to, że obiekt wymaga zapotrzebowania energii rocznej w wysokości do 70 kWh na m2. To o około 50 kWh mniej, niż przy technologiach standardowego budownictwa. Jak jednak uzyskuje się taki poziom. Ważne jest stosowanie przepływowych podgrzewaczy wody, fotowoltaiki, rekuperatorów, czy też zintegrowanych systemów domowych. Mowa o automatyce potocznie określanej rozwiązaniem SmartDOM.

Szerokie wdrożenie automatyki domowej

Zakres wdrożenia automatyki domowej, zależy przede wszystkim od warunków technicznych, budżetu, wymagań inwestora, a także od świadectw energetycznych. W najszerszym ujęciu można jednak mówić o zintegrowaniu ze sobą podsystemów zasilania i sterowania energią elektryczną oraz podsystemów sterowania komfortem. W pierwszym przypadku mówimy o instalacjach pomiarowych, okablowaniu zasilającym, instalacjach oświetleniowych, układach zasilania awaryjnego, czy o rozdzielniach elektrycznych. W drugi zaś o klimatyzacji, nagłośnieniu, wentylacji, bramach, roletach, czy też o systemach pogodowych. Wdrożona automatyka budynku pozwala zatem na zautomatyzowane zarządzenie różnymi układami, zapewniając użytkownikom wysoki poziom komfortu, czy bezpieczeństwa. Brama wjazdowa może otwierać się na czujnik, oświetlenie zewnętrzne może dostosowywać się do pory dnia, a rolety mogą spuszczać się o określonej godzinie. SmartDOM wyłączy również za Ciebie urządzenia działające „na podglądzie”, dostosuje zakres działania klimatyzacji, czy też poinformuje Ciebie – nawet SMS-owo – o uruchomionych alarmach, np. przeciwpożarowych. Budynek, który wyposażony jest w zintegrowany system domowy, zdaje się zatem idealny do życia. Mitem przy tym jest to, że ten niebywały komfort jest bardzo kosztowny. Inwestycja może się stosunkowo szybko zwrócić dzięki wysokiemu poziomowi energooszczędność!

Rozwiązanie ku energooszczędności

Zintegrowane systemy domowe, są dzisiaj bardzo pożądane nie tylko ze względu na wspomniany komfort, ale także dzięki energooszczędności, którą one zapewniają. Możliwość złożonego regulowania, oraz monitorowania podsystemu elektrycznego, prowadzi do zmniejszenia realnego zużycia prądu, a co za tym idzie do niższych rachunków. Zintegrowany system domowy może dostarczać informacji o poborze prądu dokonując pomiarów i prezentując je w formie wykresów. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić, w jakich obszarach funkcjonowania domu tracimy niepotrzebnie energię. To umożliwia zmienienie przyzwyczajeń, wraz z korzystaniem z opcji kalibracji całego systemu. Istotne może być także zwracanie uwagi na taryfy opłat za prąd, a także na swoje umowy z dostawcami, które przy wdrożonych automatyzacjach często można renegocjować – mowa o zmianie zapisów dotyczących tzw. mocy zamawianej. Pamiętać należy jednak o tym, że tylko profesjonalna pracownia, jest w stanie przygotować dla nas wydajny SmartDOM. Warto zatem podejmować współpracę z firmą STASIK, która zajmuje się także prefabrykacją rozdzielnic elektrycznych, czy szaf sterowniczych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz