Artykuł sponsorowany

Zimowe żeglowanie, czyli jak przygotować się do rejsu?

Zimowe żeglowanie, czyli jak przygotować się do rejsu?

Jesień i zima to sezony, w których żeglarze odstawiają swoje łodzie na przysłowiowe kołki. Dla prawdziwych pasjonatów to jednak okazja do zakosztowania ekstremalnych wrażeń i przeżycia prawdziwej przygody. Jeśli chcesz dołączyć do ich grona i spróbować zimowej żeglugi, dowiedz się, jak wyposażyć łódź przed wypłynięciem.

Komfort termiczny przede wszystkim

Zimy w naszych warunkach klimatycznych nie rozpieszczają, dlatego bez względu na miejsce przebywania konieczne jest zapewnienie sobie zarówno ciepłego ubrania, jak i odpowiedniego schronienia oraz czegoś „na rozgrzewkę”. Pływanie łodzią oznacza, że żeglarz jest narażony na znacznie silniejsze wiatry, a jedynym schronieniem pozostaje niewielka kabina, jeśli jacht jest w nią wyposażony. Na otwartych łodziach, takich jak popularne na polskich jeziorach Omegi, trudno o dobre miejsce, w którym można się ukryć przed chłodem. Dlatego też  do worka żeglarskiego należy koniecznie zapakować odpowiednie wyposażenie oraz zadbać o sprawność łodzi, w czym pomoże firma m.in. Rzodkiewicz Wiesław. Zakład ślusarski, która specjalizuje się w produkcji okuć.

Niezbędne wyposażenie

Wybierając się w zimowy rejs, należy zadbać o odpowiedni ekwipunek. Chociaż o jego elementach decyduje wyłącznie żeglarz, kilka pozycji wydaje się być obowiązkowych.

  • Odzież przystosowana do warunków, w których będzie wykorzystywana

Powinna być ciepła, odporna na zamoczenie, wiatrochronna i komfortowa. Przeciąganie lin podczas silnych wiatrów w puchowej kurtce może jednak sprawiać problem. Najlepszym rozwiązaniem będzie dwuczęściowy sztormiak z nieprzemakalnych tkanin, w którego skład wchodzi kurtka z kapturem oraz spodnie na szelkach. Dopełnieniem całości może być gruba bluza z polaru oraz termoaktywna bielizna. Wszystkie rękawy i nogawki powinny posiadać ściągacze lub zapięcia na rzepy.

  • Śpiwór zimowy

Spanie na jachcie zarówno podczas rejsu, jak i w przystani wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Na łodzi trudno przecież o centralne ogrzewanie, dlatego wybór śpiwora powinien być dostosowany do niskich zimowych temperatur oraz być odporny na przemoczenie.

  • Prowiant rezerwowy

Dodatkowe jedzenie oraz termos z gorącym napojem lub zupą będzie ratunkiem, gdy zamarznięte brzegi uniemożliwią zacumowanie i wybranie się na zakupy.

Ważny stan łodzi

O ile letnie żeglowanie w przypadku awarii sprzętu lub innych problemów na jachcie kończy się zazwyczaj zamoczeniem i holowaniem do przystani, o tyle pływanie zimą to znacznie mniejsze szanse na wsparcie, nie wspominając o możliwości wejścia do wody. Utknięcie na środku jeziora to także ryzyko przemarznięcia, zanim żeglarz doczeka się fachowej pomocy.

Zanim wypłyniesz na szlak wodny, dokładnie sprawdź wszystkie elementy jachtu. PSzczególnie ważne są okucia łodzi, które powinny być w doskonałym stanie. Te niewielkie elementy z cynkowanej stali dla laika są pięknym wykończeniem jednostki. Dla wodniaka jednak mają ogromną wartość, bowiem to od nich często zależy bezpieczeństwo, a nawet życie. Wszystkie elementy metalowe powinny zachować nienaganny wygląd, a każde przebarwienie czy klany przetarcia wymagają bezwzględnego usunięcia. Okucia można wymienić, korzystając z oferty producenta lub zamówić je do konkretnego modeli jednostki pływającej.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz