Zimowe zabawy na świeżym powietrzu - pomysły dla rodziców i najmłodszych

Zimowe zabawy na świeżym powietrzu - pomysły dla rodziców i najmłodszych

Gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej 0, nie musisz rezygnować z zabaw z dzieckiem na świeżym powietrzu. Wystarczy ciepłe ubranie i kilka pomysłów na spędzenie wolnego czasu, aby zima nie była taka zła! Poznaj zabawy dla najmłodszych, które sprawdzą się właśnie o tej porze roku. Mroźne mydlane bańki, rozpoznawanie śladów zwierząt, a może tradycyjne lepienie bałwana? Tylko od was zależy, która z nich stanie się waszą ulubioną.

Lepienie w śniegu

Lepienie bałwana to jeden z tradycyjnych pomysłów na zimowe zabawy dla najmłodszych. Można go jednak urozmaicić, dzieląc dzieci na dwie drużyny. Drużyna, która pierwsza ulepi bałwana o określonej wysokości - wygrywa. Możecie również ustalić, że zamiast tradycyjnego bałwana ulepicie figurkę królika czy renifera,następnie ozdabiając je patykami lub mchem. Ze śniegu mogą powstać rozmaite rzeźby, a ich kształt ogranicza jedynie wyobraźnia.

Mroźne mydlane bańki

Kto powiedział, że bańki mydlane można puszczać tylko latem? Kiedy temperatura powietrza jest bardzo niska, bańki mydlane zamarzając, tworzą delikatne lodowe sfery. W Polsce często nie możemy się cieszyć mroźną zimą, dlatego, aby bańka zamarzła, warto wzbogacić mydlaną miksturę. W jaki sposób? Do gotowego płynu do baniek, dodać trochę cukru i odrobinę ciepłej wody, by ten rozpuścił się i wymieszał z płynem. Potem wystarczy już tylko wyjść na podwórko i puszczać bańki. Te powoli opadną na ziemię, a gdy im się bliżej przyjrzymy - zobaczymy, że stały się lodowymi sferami, na których szron wyrzeźbił piękne wzory.

bańka mydlana

Labirynt w śniegu

W tę zabawę najlepiej bawić się w kilka osób, tuż po opadach śniegu, kiedy nie jest on jeszcze zadeptany. Zawodnicy muszą być podzieleni na dwie drużyny, które staną w odległości kilku metrów od siebie w rzędach. Na ustalony sygnał obie drużyny biegną po śniegu, wydeptując krętą ścieżkę. Ważne jest, aby ślady nie przecinały się w żadnym miejscu. Na kolejny sygnał drużyny, idąc już po linii prostej, wracają do punktów wyjściowych. Tu następuje zamiana miejsc, drużyny stają przy ścieżkach wydeptanych przez kolegów. Na sygnał ruszają biegiem po labiryncie - wygrywa grupa, która pierwsza obiegnie cały labirynt i wróci do punktu wyjściowego.

Tropiciele śladów

Podczas zimowego spaceru po parku czy lesie, świetną zabawą będzie tropienie śladów, które są widoczne na śniegu. Wspólnie z dzieckiem, poszukajcie odpowiedzi, do kogo mogły należeć odciśnięte w białym puchu tropy. Czy było to małe zwierzątko? Pies, a może człowiek? Spróbujcie podążać ich śladem tak długo, jak tylko się da.

W innej wersji zabawy to rodzic może wydeptywać ślady na śniegu - stawiając kroki różnej długości, skacząc lub idąc tyłem. Zadaniem dziecka jest chodzenie po zostawionych śladach. Trasa powinna być urozmaicona, aby maluchowi zabawa nie znudziła się zbyt szybko.

ślady na śniegu

Tor przeszkód

Tor przeszkód to zabawa dla małych poszukiwaczy przygód. Możecie się w nią bawić również wtedy, gdy na dworze nie ma śniegu. Wystarczy, że na podwórku czy placu pod blokiem ustawicie przeszkody. Należy pamiętać, by były one bezpieczne i w razie potrącenia nie spowodowały u dziecka urazów. W tym celu można wykorzystać plastikowe słupki, koszyki czy dziecięce zabawki. Dziecko przechodząc przez tor przeszkód dotlenia się, hartuje i staje się sprawniejsze fizycznie. Aby zmotywować je do zabawy, warto ustalić nagrodę za przejście toru przeszkód bez potrącenia żadnej z nich.

Poszukiwacze skarbów

To idealna zabawa dla starszych dzieci. Rozwija wyobraźnię, uczy logicznego myślenia oraz zwracania uwagi na szczegóły. Jeśli na dworze spadł śniegu, rodzice mogą ukryć w nim plastikową skrzynkę pełną skarbów - zabawek czy zdrowych łakoci. W przypadku gdy na zewnątrz nie ma białego puchu skrzynkę można schować w dziupli lub innym miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci nie biorące udziału w zabawie. Następnie należy przygotować mapę, według której dziecko ma podążać do skarbu. Każdą z wiadomości (np. strzałkę lub zagadkę) warto schować w plastikowej koszulce, by uniknąć zamoczenia. Droga do skarbu powinna być dostosowana do umiejętności dziecka. Drużyna lub dziecko dzieli się odnalezionym skarbem.

Śnieżką do celu

Utwórz na śniegu cel, na którym będziecie się skupiać podczas zabawy razem z dzieckiem. Mogą to być okręgi przypominające te w grze w rzutki, może też być jeden wyraźny obszar zaznaczony kolorową linką. Następnie ulepcie śnieżki i spróbujcie trafić w wyznaczony cel. Taka zabawa  na pewno was rozrusza - o ile wcześniej nie rozpocznie się bitwa na śnieżki między jej uczestnikami. W innej wersji zabawy zamiast śnieżek do celu możecie rzucać na przykład znalezionymi w lesie szyszkami.

bitwa na śnieżki

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz