Artykuł sponsorowany

Zespół stopy cukrzycowej - schorzenie z nieprzyjemnymi konsekwencjami

Zespół stopy cukrzycowej - schorzenie z nieprzyjemnymi konsekwencjami

Zespół stopy cukrzycowej jest powikłaniem, z powodu którego w skali roku około 9 tys. pacjentów ma wykonywaną amputację całej stopy, jej części lub nawet całej nogi. W 2018 roku takowe zabiegi wykonywane u pacjentów z cukrzycą stanowiły ponad 60% wszystkich przeprowadzonych amputacji w całej Polsce. Warto podkreślić, iż były to przypadki niezwiązane z urazami, nowotworami czy działaniem czynników zewnętrznych.

Stopa cukrzycowa — ogólna charakterystyka

Stopa cukrzycowa jest określeniem odnoszącym się do różnych zmian patologicznych, jakie powstają w stopach w konsekwencji uszkodzenia nerwów, więzadeł, jak i również upośledzenia pacjentów zmagających się z długotrwałą cukrzycą. Wśród zmian typowych dla tego schorzenia wymienia się: modzele (zgrubienie warstwy rogowej naskórka), infekcję, owrzodzenia, destrukcję tkanek głębokich czy artropię neurogenną (stawy Charcota).

Jak tworzy się stopa cukrzycowa?

Wszystkie powikłania przewlekłe związane z cukrzycą powstają w konsekwencji zbyt wysokich poziomów cukru we krwi. Podobnie jest ze stopą cukrzycową. Utrzymujące się hiperglikemie przyczyniają się do powstania zmian miażdżycowych oraz do neuropatii nerwów obwodowych. Dopiero na podstawie tych powikłań, na skutek urazów oraz niewłaściwej pielęgnacji, rozwija się stopa cukrzycowa. Tak więc wiele pacjentów, w trosce o swoje zdrowie powinno zdecydować się na profesjonalne usługi pielęgniarskie, jakie oferuje np. Evita Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Pielęgniarska Ewa Kowalczewska.

Najczęstszym występującym typem zespołu stopy cukrzycowej jest stopa neuropatyczna, która stanowi mniej więcej 65% przypadków. Schorzenie to wywołane niedokrwieniem, zwane też naczyniowym, dotyczy około 15-20% przypadków. Wyróżnia się również formę mieszaną, w której neuropatii objawiają się cechu niedokrwienia. Choroba ta objawia się osłabieniem mięśni utrzymujących właściwy kształt i sklepienie stopy. Na płaskiej i szerokiej powierzchni pojawiają się nieprawidłowe miejsca ucisku, co prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz