Artykuł sponsorowany

Żeliwne wkłady kominkowe rozwiązaniem na każdą kieszeń

Żeliwne wkłady kominkowe rozwiązaniem na każdą kieszeń

Decydując się na zakup kominka, stajemy przed wyborem odpowiedniego wkładu. Jeśli dysponujemy mocno ograniczonym budżetem, warto postawić zwłaszcza na modele żeliwne. Chociaż nie mają one tylu zalet co popularne wkłady stalowo-szamotowe, przy prawidłowym montażu i bezpiecznym użytkowaniu posłużą nam przez wiele sezonów grzewczych. Zapraszamy do lektury.

Do czego służą wkłady kominkowe?

Wkłady kominkowe odgrywają niezwykle istotną rolę w instalacji grzewczej. Są one szczególnym rodzajem zamkniętego paleniska, które nie tylko akumuluje ciepło, ale też chroni pozostałe elementy konstrukcji przed wysoką temperaturą.  Aby powyższa część aparatury spełniała swoje zadania, musi zostać wyprodukowana z wytrzymałych materiałów. To, na jaki wkład kominkowy się zdecydujemy, zależy już zaś od posiadanych środków oraz indywidualnych preferencji. W przypadku ograniczonego budżetu wybór pada przede wszystkim na modele żeliwne, które niegdyś wiodły prym na polskim rynku. Wraz jednak z rosnącą popularnością kominków, oferta wytwórców uległa rozszerzeniu, a inwestorzy zaczęli stawiać częściej na konstrukcje stalowo-szamotowe bądź z tzw. płaszczem wodnym.

Wszystkie typy wkładów, zarówno od polskich, jak i zagranicznych producentów, posiada w swej ofercie firma Artura Kowalczuka z siedzibą w Bolesławcu. Powyższy podmiot, który stawia za priorytet satysfakcję klientów, zapewnia kompleksowe usługi obejmujące projektowanie, budowę oraz montaż kominków. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży kadra firmy gwarantuje błyskawiczną realizację zleceń po bardzo korzystnej cenie.

Mocne strony wkładów żeliwnych

Jak wspominaliśmy, wkłady żeliwne to konstrukcje z niższej półki cenowej. Korpus bazujący na prostych odlewach posiada duży współczynnik akumulacji energii, czyli krótko mówiąc, wolno się nagrzewa i powoli oddaje ciepło do pomieszczeń. Nie sposób pominąć faktu, że opisywane wkłady nie ulegają korozji, a ponadto wykazują  pożądaną odporność na ciągłą pracę w wysokich temperaturach. Przy prawidłowej eksploatacji z pewnością stanowią opłacalną inwestycję, bez trudu wytrzymując minimum kilka sezonów grzewczych. Chociaż wkłady żeliwne uznaje się za wytrzymałe, przy zbyt szybkim rozpalaniu kominka bądź umieszczeniu w nim zamarzniętego drewna, tego typu armatura ma tendencję do pękania. Wynika to z powstawania naprężeń termicznych.

Ze względu na swoją masywność kominki żeliwne pasują do wnętrz rustykalnych i klasycznych,  stając się istotnym elementem dekoracyjnym. Doskonale prezentują się ponadto w połączeniu z obudową wykonaną z kamienia. Z kolei w pomieszczeniach o nowoczesnym wystroju mogą wyglądać nieco przytłaczająco.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz