Materiał Partnera

Zdrowa dieta podstawą rozwoju szczeniaka

Zdrowa dieta podstawą rozwoju szczeniaka

Karmienie szczeniaka na wczesnym etapie rozwoju jest bardzo ważne. Wymaga od właściciela obszernej wiedzy na temat diety przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności za zdrowie pupila. To jakie składniki będą dostarczane w diecie szczeniaka ma wpływ na jego kondycję w dorosłym życiu. Dlatego w pierwszych miesiącach życia psa dieta powinna być zbilansowana, aby jego organizm mógł rozwijać się prawidłowo.  

Potrzeby żywieniowe szczeniąt są bardzo wysokie. W pierwszych miesiącach życia psy są bardzo aktywne i jednocześnie zwiększa się ich masa. Rozbudowuje się ich szkielet kostny oraz masa mięśniowa. Rozwija się układ pokarmowy i odpornościowy, a także następuje wymiana zębów. Ten proces rozwoju wymaga od właściciela psa dostarczenia niezbędnych składników pokarmowych. Dieta szczeniaka powinna być więc zbilansowana. Nie wolno zapominać o zdrowych i wartościowych składnikach, które na początku życia psa są niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju.

Dobra i zdrowa karma do podstawa

Zdrowa i zbilansowana dieta jest podstawą rozwoju szczeniąt. W młodym wieku psy są bardzo energiczne, w szybkim tempie spalają kalorie, więc dostarczane im jedzenie powinno zabezpieczać ich zapotrzebowanie energetyczne. Ponadto powinno dostarczać do organizmu niezbędnych składników odżywczych i witamin, które pozytywnie będą wpływać na rozwój szczeniaka.  Podawane jedzenie musi być najwyższej jakości i dobrze przyswajalne przez organizm szczeniaka. Przykładem takiej suchej karmy jest MaxiDog® Junior firmy Reico-Vital Systeme, której składniki są dostosowane do potrzeb szczeniaka. Dzięki starannie dobranej recepturze karma wpływa na zrównoważony rozwój młodego zwierzęcia i wspomaga trawienie. Muszle małży, które są jednym ze składników karmy, dostarczają psu minerałów niezbędnych dla budowy silnych kości i muskulatury. Niewątpliwą zaletą karmy jest to, że może być ona podawana na sucho lub namoczona w wodzie. Poza tym produkcja karmy odbywa się w niskich temperaturach dzięki czemu składniki nie tracą swoich wartości odżywczych. Mięso używane do wyrobu karmy jest podobnej jakości co mięso spożywane przez ludzi. Wszystkie składniki karmy Reico-Vital Systeme są naturalne, nie ma w nich środków chemicznych i składników pochodzenia GMO. Karma nie jest też testowana na zwierzętach.

Najczęstsze błędy w karmieniu szczeniąt

Pojawienie się szczenięcia w domu to na pewno rewolucja. W większości przypadków nowy mieszkaniec rodziny jest po prostu rozpieszczany. Przejawia się to przede wszystkim w dokarmianiu szczeniaka również potrawami przeznaczonymi dla ludzi. Jak wskazuje Beata Czarnowska - dietetyk zwierząt, to najczęstszy błąd, z którym przychodzi się zmierzyć w codziennej pracy. Tego typu postępowanie jest przejawem nadmiernej opieki właścicieli nad szczeniakiem. Wiąże się niestety z prawdopodobieństwem wystąpienia w przyszłości problemów trawiennych u zwierzęcia, nadmiernym przyrostem jego masy, który może prowadzić do nadwagi, otyłości i wystąpienia niepożądanych chorób. Błędem jest też karminie psa przed i po wysiłku. Jedzenie szczeniak powinien dostać na godzinę przed dłuższym spacerem lub innym wysiłkiem fizycznym. Pozwoli to uniknąć takich schorzeń jak skręt żołądka, który może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia zwierzęcia.

Jakość i częstotliwość posiłków przede wszystkim

W dbaniu o dietę młodego psa niezbędne jest określona częstotliwość posiłków i ich jakość. Do najważniejszych zasad należy:

  1. regularność posiłków – wpływa na pozytywną pracę układu pokarmowego szczeniaka;
  2. podzielenie dziennej dawki jedzenia na mniejsze porcje, które będą podawane zawsze o ustalonych porach dnia. Dawka karmy jest dostosowana do rasy i aktywności psa, a ilości jakie szczeniak powinien otrzymać są podane zawsze na opakowaniu karmy;
  3. jakość serwowanych posiłków – wyłącznie dobra i zdrowa karma zapewni prawidłowy rozwój szczeniaka;
  4. ustalenie miejsca podawania posiłków – pies powinien jeść w jednym, wyznaczonym dla niego miejscu i zawsze z tej samej miski.

Prawidłowe i zdrowe odżywianie szczeniaka od najwcześniejszych chwil to gwarancja, że nasz pupil będzie właściwie się rozwijał i wyrośnie na zdrowego psa. Popełnione na początku błędy żywieniowe w przyszłości będą trudne do naprawienia i mogą prowadzić do nieodwracalnych szkód w jego organizmie. Dlatego od pierwszych dni życia psa pamiętajmy o zdrowej diecie, a na pewno pies odpłaci się nam za to wielką miłością i przywiązaniem.

Opracowanie:
Koszalin, Kazimierza Wyki 17 lok. 1
tel. 501 324 421
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz