Artykuł sponsorowany

Zbrojenia budowlane – jak powinny być wykonane i gdzie się je stosuje?

Zbrojenia budowlane – jak powinny być wykonane i gdzie się je stosuje?

Szeroko wykorzystywane w budownictwie zbrojenia to najczęściej charakterystyczne stalowe konstrukcje, których zadaniem jest wzmocnienie elementów obiektów użytkowych przygotowanych z betonu. Zbrojenie musi być wykonane zgodnie z założeniami projektowymi, a jego wysoka jakość zagwarantuje trwałość fundamentów na wysokim poziomie. Czym jeszcze wyróżniają się zbrojenia budowlane i gdzie się je stosuje?

Zbrojenie wykonane na zamówienie

W budownictwie mieszkalnym zbrojenia wykorzystuje się do wzmocnienia fundamentów. Przygotowane z betonu podłoże daje możliwość wzniesienia konstrukcji stabilnej i solidnej, co jednak wymaga zastosowania wspomnianego już zbrojenia. Może być ono zarówno użyte w tradycyjnych fundamentach, jak i nowoczesnych płytach fundamentowych, które stosuje się w budynkach bez podpiwniczenia. Budowlane zbrojenia składają się najczęściej ze specjalnych prętów. Te różnią się od siebie najczęściej przekrojem – mogą występować np. w wariancie okrągłym, prostokątnym czy kwadratowym.

Konstrukcje z prętów zbrojeniowych układa się w wybranych miejscach na placu budowy, a następnie zalewa betonem. W ten sposób powstają elementy konstrukcyjne o wysokich parametrach użytkowych, wytrzymujące spore obciążenia i naprężenia w trakcie eksploatacji budynku. Zbrojenia budowlane muszą być jednak przygotowane w sposób odpowiedni, co zapewnia Hurtownia stali Kowstal. Szeroki asortyment obejmuje wiele wyrobów hutniczych przygotowanych z należytą starannością, w tym również pręty zbrojeniowe. Czym jeszcze się wyróżniają?

Nie tylko do budynków mieszkalnych

Zbrojenia budowlane są zatem nieodłącznym elementem solidnie wykonanych fundamentów pod dom. Nie oznacza to jednak, że nie wykorzystuje się stalowych konstrukcji do wzmocnienia podłoża dla obiektów użytkowych o znacznie większej kubaturze. Dobrze przygotowane zbrojenia budowlane są zatem również jednym z kluczowych składników przy konstruowaniu sporych budynków przemysłowych i produkcyjnych. Żebrowane pręty zbrojeniowe ułożone w charakterystyczny sposób nie jest jednak jedynym rodzajem zbrojenia.

Można je również zakupić w formie siatek, koszów zbrojeniowych czy specjalnych klatek. Możliwości w zakresie konfiguracji zbrojenia budowlanego pod kątem konkretnej inwestycji są spore, co jednak gwarantują wyłącznie najlepsi producenci takich wyrobów hutniczych. Zbrojenie powinno być zatem wykonane w sposób odpowiadający założeniom projektowym, dopasowany do danego elementu konstrukcyjnego i z zachowaniem wysokiej jakości materiałów do produkcji. Stosowane np. przy wzmacnianiu fundamentów jest istotne przy budowie rozmaitych obiektów użytkowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz