Materiał Partnera

Zbiorniki ciśnieniowe - konstrukcje do zadań specjalnych

Zbiorniki ciśnieniowe - konstrukcje do zadań specjalnych

Magazynowanie sprężonego pod ciśnieniem powietrza lub innych gazów to działanie, które wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu. Aby jednak było ono możliwe do wykonania potrzebne są do tego celu specjalne zbiorniki, umożliwiające bezpieczne przechowywanie gazów. Taką właśnie rolę pełnią zbiorniki ciśnieniowe, które jednak muszą spełniać szereg wymogów, gdyż w przypadku niewłaściwego ich użytkowania mogą stanowić one całkiem spore zagrożenie.

Charakterystyka zbiorników ciśnieniowych

Sprężone powietrze, bądź też gazy neutralne i techniczne lub inne media gazowe, znajdują mnóstwo zastosowań w wielu branżach, a co za tym idzie kompresja gazów stosowana jest między innymi w mechanice, górnictwie, produkcji, a nawet w przemyśle farmaceutycznym. Należy przy tym pamiętać, że aby instalacja sprężonego gazu działa sprawnie i wydajnie niezbędna jest odpowiednia sprężarka, której prawidłowa praca nie byłaby zazwyczaj możliwa bez właściwie dobranego zbiornika ciśnieniowego. Wynika to z faktu, że podstawową funkcją tego typu zbiorników jest możliwość przechowywania w nich sprężonych pod odpowiednim ciśnieniem gazów. Niemniej jednak dodatkowymi i niezwykle istotnymi ich funkcjami są też wyrównywanie ciśnienia w całej instalacji oraz wpływ na chłodzenie przetrzymywanej substancji. Dodatkowo zbiorniki ciśnieniowe w instalacjach pneumatycznych eliminują pulsację ciśnienia oraz zmniejszają eksploatację sprężarek i kompresorów, które nie muszą pracować w cyklu ciągłym, co korzystnie wpływa na ich żywotność, zmniejsza zużycie energii i obniża koszty eksploatacji całej instalacji.

Wybór zbiornika ciśnieniowego

Poszczególne zbiorniki ciśnieniowe to konstrukcje, które z racji różnorodnych zastosowań i pełnionych przez siebie funkcji, mogą różnić się od siebie materiałem wykonania oraz konkretnymi parametrami. Dlatego też poszukując odpowiedniego dla siebie rozwiązania warto skorzystać z oferty jaką mają producenci zbiorników ciśnieniowych, tacy jak Limir S.C. Romuald Ryszard Kotowicz Lech Adam Krysiuk, którzy w razie wątpliwości pomogą nam dobrać produkt odpowiedni dla naszych potrzeb. Niemniej jednak planując zakup zbiornika ciśnieniowego powinniśmy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • materiał wykonania – gdyż konstrukcje tego typu powinny być wy wyprodukowane
    z wytrzymałych materiałów, odpornych na wilgotność, a także różnicę temperatur. Standardowym materiałem wykorzystywanym przy produkcji zbiorników jest stal węglowa. Niemniej jednak dobrą alternatywą mogą być także zbiorniki ze stali nierdzewnej lub nieco tańsze zbiorniki z obustronnym ocynkowaniem. Należy także upewnić się jaki rodzaj zabezpieczeń antykorozyjnych został zastosowany przy ich produkcji,
  • ciśnienie pracy zbiornika – które powinno być o 1 bar wyższe niż maksymalne osiągi sprężarki współpracującej ze zbiornikiem,
  • objętość – określaną na podstawie specjalnego wzoru, przy uwzględnieniu maksymalnej wydajność najmocniejszej sprężarki, zalecanej ilości przyłączeń oraz różnicy ciśnienia w zbiorniku pomiędzy sprężaniem a biegiem jałowym,
  • zakres temperatur – a co za tym idzie przy wyborze zbiornika należy sprawdzić jak szeroki jest zakres temperatur, w których może on pracować. Przeważnie jest to przedział od -10 do +50 stopni Celsjusza,
  • konstrukcja zbiornika – gdyż występują one najczęściej w wariancie poziomym i pionowym, a co za tym idzie na wybór jednego z nich wpływać będzie między innymi specyfika miejsca montażu, a także wygoda jego użytkowania.

Wybierając zbiornik ciśnieniowy powinniśmy zadbać również o odpowiedni manometr, który pozwoli kontrolować wysokość ciśnienia we wewnętrzu. Dodatkowo należy pamiętać, że konstrukcja ta powinna posiadać też zawór bezpieczeństwa, który nie dopuści do niekontrolowanego i nadmiernego podniesienia się poziomu ciśnienia.

Sam zakup zbiornika nie oznacza jeszcze możliwości rozpoczęcia pracy, gdyż zgodnie
z obowiązującymi przepisami wszystkie zbiorniki ciśnieniowe służące do magazynowania sprężonego powietrza, jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji, podlegają kontroli i muszą zostać zgłoszone do Urzędu Dozoru Technicznego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz