Artykuł sponsorowany

Zawód spawacza - przyszłość na rynku pracy?

Zawód spawacza - przyszłość na rynku pracy?

Spawacze nie muszą się martwić o swoją przyszłość na rynku pracy. Wciąż są jednymi z najlepiej opłacanych specjalistów. Nie ma szczególnych wymagań dotyczących przystąpienia do kursu: wystarczy orzeczenie lekarskie potwierdzające stan zdrowia umożliwiający przystąpienie do kursu, wykształcenie podstawowe oraz ukończone 18 lat. Spełniając te trzy kryteria, można się śmiało zapisywać na szkolenie w odpowiednim ośrodku.

Spawacz – zawód z przyszłością

Choć wydawać by się mogło, że w czasach postępującej automatyzacji prace, takie jak spawanie, coraz częściej wykonywać będą maszyny, jest jednak inaczej. Jest to związane z faktem, że spawanie jest procesem, który wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników – od rodzaju i grubości materiału po warunki środowiska – oraz dostosowywaniu na bieżąco ustawień spawarki. 

Dodatkowo nie ma jednego rodzaju spawania, istnieje wiele metod, które różnią się od siebie stosowaną technologią i wykorzystywane są w różnych warunkach. Do najpowszechniejszych należy MAG, czyli spawanie w osłonie gazów aktywnych (najczęściej dwutlenku węgla). Jest ono stosunkowo łatwe w porównaniu z pozostałymi metodami i często wykorzystywane w warsztatach samochodowych. Nie można go jednak stosować w środowisku, w którym podmuchy wiatru będą zwiewały gaz ochronny.

Spawacz to też zawód dla ludzi z zacięciem artystycznym. To przede wszystkim praca manualna, która wymaga setek godzin praktycznego treningu. Dopiero po takim czasie można uzyskać poziom wprawy, umożliwiający tworzenie pięknych spawów.

Przykładem tego, jak wiele potrzeba czasu, by opanować podstawy spawania, są same kursy. W większości przypadków (zależnie od wybranej metody) czas szkoleń waha się między 100 a 200 godzin.

Czy warto przejść kurs spawania?

Spawacze są wciąż pilnie poszukiwani na rynku pracy, dlatego łatwo znajdą zatrudnienie nawet na małych rynkach pracy w krajach takich jak Finlandia czy Norwegia.

Podstawą jednak jest przejście kursu spawania, który umożliwi zdobycie podstawowych umiejętności. Dopiero w dalszej kolejności ma miejsce szlifowanie ich w praktyce oraz zdobywanie doświadczenia. To od niego zależy bowiem wynagrodzenie, które może sięgać nawet 8-9 tys. złotych w Polsce i o wiele więcej za granicą.

Na kurs spawania warto wybrać się do centrów szkoleniowych, takich jak Poznańskie Centrum Kształcenia Zawodowego. Wiele tych miejsc oferuje kursy weekendowe, które są przygotowane z myślą o osobach aktywnych zawodowo, które przygotowują się do przebranżowienia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz