Artykuł sponsorowany

Zatrzymanie tymczasowe – pomoc dobrego adwokata

Zatrzymanie tymczasowe – pomoc dobrego adwokata

Jednym ze środków zapobiegawczych kodeksu postępowania karnego jest tymczasowe aresztowanie . Ma ono pozwolić na rzetelne prowadzenie śledztwa lub dochodzenia, a także niedopuszczenie do sytuacji, w której oskarżony ukryje miejsce swojego pobytu. Warto jednak przy tym wiedzieć, jakie prawa przy zatrzymaniu tymczasowym ma oskarżony. Jednym z nich jest prawo do posiadania reprezentanta prawnego – obrońcy.

Ustanowienie obrońcy dla tymczasowego aresztowanego

Osoba tymczasowo aresztowana w większości przypadków nie ma danych kontaktowych do adwokata, a nie może prosić o udostępnienie listy potencjalnych kancelarii, które mogłyby podjąć się obrony. Kwestia ta rozwiązana jest zatem przez kodeks postępowania karnego w innych sposób. Mowa o możliwości ustanowienia obrońcy dla tymczasowo aresztowanego przez osobę trzecią. Nie musi być to ani członek rodziny, ani bliska osoba. Jest to elastyczne rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku zatrzymania i przetransportowania podejrzanego na drugi koniec kraju.

Przykład: Rodzina zatrzymanego po uzyskaniu informacji o miejscu osadzenia tymczasowego swojego bliskiego, wyszukuje odpowiedniego obrońcy, który podejmie się czynności reprezentacji swojego klienta. W takiej sytuacji dokument upoważnienia do obrony nie musi wydawać nawet rodzina, ale może to zrobić na jej zlecenie obojętnie jaka osoba obca, która dokona tego w kancelarii adwokackiej.

Pomoc adwokata – na czym polega?

Przy tymczasowym aresztowaniu oskarżonego pomoc adwokata polega przede wszystkim na tym, aby nie dopuścić do pozbawienia klienta wolności, w toku całego postępowania przygotowawczego, a następnie sądowego. Na etapie zatrzymania oskarżony ma prawo uzyskać zgodę na widzenie ze swoim obrońcą. Jest bardzo istotne, aby na tym etapie działał już obrońca, ponieważ wówczas można podjąć pierwsze strategie działania, które mają bardzo istotne znaczenie w sprawie, bowiem niejednokrotnie rzutują na całość dalszego postępowania. Ważne jest gromadzenie argumentów na odparcie wniosku organu występującego o zastosowanie tymczasowego aresztowania, a także złożenie zażalenia na właśnie taką czynność. Warto pamiętać, że można to zrobić tylko w terminie 7 dni od dnia wydania postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania. Nie wolno tego robić na ostatnią chwilę, tylko należy przemyśleć, a następnie sporządzić merytoryczne zarzuty – odpowiednie do danej sprawy. Nie należy  tego dokonywać „sztampowo”, tylko bardzo dokładnie zastanowić się na prawidłowością i merytorycznością możliwości podniesienie poszczególnych zarzutów w każdej sprawie. W czasie przesłuchań na Policji, czy prokuraturze i innych organów ścigania, adwokat ma również możliwość uczestnictwa oraz wspierania klienta, poprzez: zadawanie pytań, składanie wyjaśnień w imieniu podejrzanego, czy też składanie wniosków dowodowych o przeprowadzenie dodatkowych czynności. Takimi sprawami, zajmuje się skutecznie między innymi Kancelaria adwokacka Adwokata dra Mariusza Olężałka, która wielokrotnie występowała dla swoich klientów również w późniejszym czasie o odszkodowanie za areszt, stosownie do art. 552 k.p.k. – 558 k.p.k., które to przepisystanowią, że Za niewątpliwie niesłuszne zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie przysługuje od Skarbu Państwa odszkodowanie i zadośćuczynienie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz