Artykuł sponsorowany

Zastosowanie zbrojeń kompozytowych

Zastosowanie zbrojeń kompozytowych

Materiały kompozytowe cieszą się coraz większą popularnością w budownictwie i nie tylko. Nic dziwnego, że coraz więcej firm specjalizuje się w produkcji tego rodzaju elementów. Są wydajne w użyciu, nie wymagają konserwacji i mają minimalną przewodność cieplną. Czym jeszcze cechują się zbrojenia kompozytowe i jak można je wykorzystywać w różnych branżach?

Czym są zbrojenia kompozytowe?

To pręty zbrojeniowe z włókna szklanego lub bazaltowego oraz konstrukcje powstałe na bazie żywic epoksydowych.  Nie wymagają ochrony antykorozyjnej i między innymi z tego powodu stanowią znacznie lepsze rozwiązanie w porównaniu z dotychczas stosowanymi zbrojeniami stalowymi. Można z nimi wykonać zbrojenia w elementach betonowych.

Jak można je wykorzystać?

Elementy produkowane we wspomnianej technologii wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie warunki konstrukcyjne lub klimatyczne nie pozwalają na zastosowanie zbrojenia stalowego.

Zbrojenia kompozytowe znajdują zastosowanie w następujących branżach:

  • budownictwo (także drogowe i specjalistyczne),
  • architektura ogrodowa,
  • inżynieria komunikacyjna;
  • inżynieria hydrauliczna.

Przy ich wykorzystaniu można wykonać następujące konstrukcje:

  • przewody wodociągowe, śluzy wodociągowe, zapory wodne;
  • altany, ogrodzenia, elementy podtrzymującego rośliny;
  • węzły ram i belek, kręgi żelbetowe, konstrukcje nośne i wsporcze;
  • elementy ścienne i stropowe, stopy parkingowe;
  • konstrukcje drogowe, tunele i mosty;
  • ścianki szczelinowe, pale wwiercane, fundamenty specjalne, głębokie fundamenty.

Zalety zbrojeń kompozytowych

Zbrojenia kompozytowe mają dużą odporność na wodę oraz na wiele innych substancji (kwasy, chlorki itd.). Dzięki temu mogą być wykorzystywane nawet w trudnych warunkach.

Jak wyjaśnia ekspert z firmy Bascoglass: „To, co jeszcze pozytywnie wyróżnia zbrojenia kompozytowe na tle innych, to fakt, że takie konstrukcje nie przewodzą prądu. Nie występuje w nich również zjawisko indukcji magnetycznej.”

Takie zbrojenia wyróżnia także ponad stukrotnie niższą przewodność ciepła, dzięki czemu nie tracą swoich właściwości nawet w wyjątkowo niskich temperaturach. Co więcej, w ten sposób nie tworzą tzw. mostków termicznych, co znacząco obniża koszty eksploatacyjne obiektu – jest to istotna zaleta zwłaszcza w kontekście popularnych od niedawna domów pasywnych.

Ponadto rozszerzalność termiczna zbrojenia kompozytowego eliminuje ryzyko powstawania w betonie pęknięć wywołanych zmianami temperatury.

Tańsza alternatywa dla prętów stalowych

Zbrojenia kompozytowe mają niższą cenę zakupu w porównaniu ze zbrojeniami stalowymi, a ponadto mają mniejsze koszty eksploatacji.

Ze względu na lekką wagę (są około 9 razy lżejsze od elementów ze stali), dużo łatwiej jest przewieźć elementy z punktu A do puntu B, dzięki czemu zmniejszają się ogólne koszty logistyczne.

Nie ma również przymusu wykonywania okresowych kosztownych napraw, związanych m.in. z korozją konstrukcji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz