Artykuł sponsorowany

Zastosowanie technologii GPS w pomiarach geodezyjnych

Zastosowanie technologii GPS w pomiarach geodezyjnych

Nowoczesny geodeta to taki, który w swojej pracy korzysta z najnowszych technologii. Aby usługi kartograficzne stały na najwyższym poziomie używa się nowych technologii pomiarowych, w tym z możliwości oferowanych przez system GPS. To właśnie ta technologia jest obecnie najdokładniejszym, a równocześnie najbardziej ekonomicznym sposobem na wyznaczenie współrzędnych.

Geodezyjny odbiornik GPS - nowość na rynku

Geodezyjny odbiornik GPS to urządzenie, które obecnie posiada niejedno biuro geodezyjne. Obecnie mamy do czynienia z pogłębiającym się zainteresowaniem wykorzystywania tej technologii w codziennych pracach geodezyjnych. Ważnym aspektem świadczącym o popularności systemu GPS w tym kontekście jest darmowy dostęp do sieci ASG-Eupos. Ten aspekt przyczynił się do znacznego spadku kosztów koniecznych do poniesienia podczas wykorzystywania odbiorników starszego typu. Dawniej firma geodezyjna, która chciała korzystać z technologii potrzebowała co najmniej dwóch odbiorników. Jeden stanowił tzw. ,,bazę”, zaś drugi - ,,rover”. Dziś wystarczy posiadać jedno urządzenie, by móc realizować prace geodezyjne na najwyższym poziomie.

GPS w geodezji - jak może pomóc?

Technologia oparta na satelitarnym systemie GPS ułatwia usługi geodezyjne w szerokim zakresie. System może znaleźć zastosowanie w takich aspektach jak:

  • szczegółowe pomiary geodezyjne np. osnów,
  • pomiary statyczne i szybkie statyczne,
  • pomiary w czasie rzeczywistym RTK GPS,
  • pomiary uzupełniające np. sytuacyjno-wysokościowe, konieczne do stworzenia mapy geodezyjnej zasadniczej,
  • geodezyjna obsługa inwestycji, w oparciu o obserwacje projektów inżynierskich (w tym określanie obiektów liniowych czy badanie wychyleń).

Zastosowanie GPS w geodezji jest naprawdę szerokie. Urządzenia tego typu pomagają tworzyć mapy projektowe, jak również podziały działek czy tyczenie budynków. Dzięki wykorzystywaniu najnowszej technologii obsługa geodezyjna może być jeszcze bardziej precyzyjna i satysfakcjonująca w efekcie końcowym.

Specyfika urządzeń GPS a geodezja

Odbiorniki GPS tworzone na potrzeby pomiarów geodezyjnych stanowią te najbardziej precyzyjne. Urządzenia tego typu pozwalają pozyskać poprawki różnicowe, a te z kolei wpływają na lepsze określenie położenia obiektu. Dokładność takich obliczeń jest bardzo konkretna, z dokładnością submetrową (czyli mniejszą niż 1 m). Dzięki temu, tyczenie granic działki czy podziały nieruchomości mogą być określone znacznie dokładniej.

Warto wiedzieć, iż urządzenia GPS mogą różnić się w zależności od kilku parametrów. Głównymi aspektami wpływającymi na różnice są:

  • indywidualne wymogi firmy pod względem precyzji,
  • cena konkretnego urządzenia.

Chcąc dokonać zakupu odbiornika GPS dla geodetów należy liczyć się z kosztem co najmniej 10 000 zł.

Budowa odbiornika GPS dla geodetów

Klasyczny zestaw zawiera antenę zewnętrzną umiejscowioną na tyczce, w trakcie wykonywania badań stacjonarnych lub też wystająca z niewielkich rozmiarów plecaka. Ten drugi wariant sprawdza się podczas użytkowania mobilnego. Takie zastosowanie pojawia się najczęściej w trakcie wykonywania mapy do celów projektowych lub innego zadania w terenie. Dodatkowo, zestaw GPS posiada rejestrator w formie przenośnego komputera, który dzięki obudowie przypomina nieco palmtopa. Cechuje się jednak znacznie większą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Posiada również wytrzymałą baterię po to, by mógł działać przez wiele godzin w różnych warunkach. Rejestrator często ma wbudowane opcje, które dodatkowo ułatwiają procesy kartograficzne, takie jak możliwość wykonywania zdjęć, jak również komunikacja przez WIFI.

Opracowanie:
Sulęcin, Lipowa 20D
tel. 600 277 746
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz