Artykuł sponsorowany

Zastosowanie sztucznej inteligencji w badaniach endoskopowych

Zastosowanie sztucznej inteligencji w badaniach endoskopowych

Prężny rozwój sztucznej inteligencji odgrywa ważną rolę w wielu dziedzinach naszego życia. Wprowadzenie jej do badań endoskopowych, ma  wspomagać lekarzy w wykryciu i ocenie wczesnych zmian nowotworowych.

Badania endoskopowe, a diagnozowanie nowotworu jelita grubego

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Europie. W Polsce zaś choroba ta plasuje się na 3. miejscu, jeśli chodzi o zachorowalność. Niestety, ale ilość pacjentów, u których zdiagnozowano raka jelita grubego, stale wzrasta. Przyczyną rozwoju choroby są polipy, które mają skłonność do złośliwej przemiany. Rak jelita grubego nie daje żadnych objawów w początkowym stadium, dlatego też jest trudny do wykrycia. Aby uchronić się przed chorobą, należy co kilka lat wykonywać kolonoskopię. Wczesne zdiagnozowanie choroby daje duże szanse na wyleczenie.

Badanie endoskopowe umożliwia lekarzowi dokładną ocenę ścian jelit. Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie dalszej diagnostyki i skutecznej terapii do całkowitego wyleczenia. Wysoka rozdzielczość obrazu pozwala na jego przetworzenie i zastosowanie barwienia światłem LED. Metoda ta umożliwia rozpoznanie raka jelita grubego nawet we wczesnym stadium.

Sztuczna inteligencja w badaniach endoskopowych

Wspomnianą już metodę barwienia światłem LED opracowała firma FUJIFILM. W czym tkwi jej sekret? Otóż nowoczesne źródło światła emituje różne barwy światła LED o zróżnicowanej długości fal. Odbijają się one od różnych warstw śluzówki, pozwalając lekarzowi dostrzec więcej szczegółów, niż gdyby korzystał on tylko ze światła białego. Specjalista wykonujący badanie uruchamia funkcję LCI (Linked Colour Imaging) lub BLI (Blue Light Imaging) w zależności od potrzeb.

Firma FUJIFILM stworzyła też system sztucznej inteligencji CAD EYE, który w sposób automatyczny wykrywa zmiany polipowate oraz dokonuje ich wstępnej klasyfikacji. Polipy w jelicie grubym mogą mieć różną strukturę histopatologiczną. Nie każda zmiana wymaga jednak interwencji lekarskiej. Dzięki CAD EYE badania endoskopowe staną się jeszcze bardziej precyzyjnie, co z pewnością wpłynie na poprawę wykrywalności raka jelita grubego.   Dystrybutorem na rynku polskim wyżej wymienionej aparatury medycznej jest firma ENDOELEKTRONIK.PL.

Opracowanie:
Brwinów, Borkowa 12
tel. 22 758 51 48
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz