Artykuł sponsorowany

Zastosowanie siewników w rolnictwie i ogrodnictwie

Zastosowanie siewników w rolnictwie i ogrodnictwie

Produkcja rolnicza jest w dzisiejszych czasach oparta o wykorzystanie maszyn, które znacznie usprawniają wykonanie kolejnych prac. Jedną z nich, niezbędną w każdym dużym gospodarstwie jest siewnik.

Czym jest siewnik i do czego służy?

Siewnik rolniczy to – jak wskazuje sama jego nazwa – maszyna przeznaczona do wysiewu materiału siewnego, czyli między innymi wszelkiego rodzaju zbóż, warzyw takich jak ziemniaki i buraki, a także inne rośliny uprawne, np. słoneczniki lub rzepak. Siewniki stosowane są również w ogrodnictwie do wysiewania trawy oraz jej nawożenia. Pierwszy siewnik skonstruował w 1701 roku angielski agronom Jethro Tull, w połowie XIX zaczęto je produkować również w Polsce. Z początku były to maszyny konne, dopiero w latach 60-tych XX wieku zaczęto używać siewników ciągnikowych.

Zastosowanie siewników

Wykorzystanie siewników w produkcji rolnej pociąga za sobą liczne korzyści i pozytywnie wpływa na wielkość zbiorów.

  • Równomierne obsianie pola – siewniki rozsiewają ziarno w rzędach, dzięki czemu możliwe jest równomierne obsianie całej powierzchni pola. Jest to znaczne udogodnienie w porównaniu do stosowanego przed ich wynalezieniem siewu ręcznego, gdyż umożliwia optymalne wykorzystanie całego dostępnego materiału siewnego – oznacza to duże oszczędności dla gospodarstwa
  • Umieszczanie ziarna na stosownej głębokości – głębokość, na jakiej zostanie umieszczone ziarno ma bardzo duże znaczenie dla jego wzrostu. Jeśli zostanie zasiane zbyt płytko nie będzie w stanie się odpowiednio zakorzenić i może zostać wymyte przez deszcz, jeśli natomiast znajdzie się zbyt głęboko – nie przebije się przez warstwę gleby. Siewniki umożliwiają zasianie całego materiału siewnego na odpowiedniej głębokości
  • Znaczne przyspieszenie pracy – siewniki są urządzeniami, które pracując bez przerwy są w stanie obsiać ziarnem znacznie większy obszar, niż człowiek wykonujący tę pracę ręcznie. Ponadto są zautomatyzowane, dlatego wykonanie pracy odbywa się przy minimalnym wysiłku człowieka.

Siewniki oraz części do nich znajdziemy w ofercie sklepu internetowego Agromalibu24.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz