Artykuł sponsorowany

Zastosowanie rur betonowych w instalacjach

Zastosowanie rur betonowych w instalacjach

Rurociągi są podstawą funkcjonowania każdego miasta i miasteczka, pozwalając na odprowadzanie ścieków, dostarczanie ciepłej i zimnej wody czy mediów. Współcześnie do ich konstrukcji wykorzystuje się już rury z tworzyw sztucznych, jednak wciąż mają zastosowanie cenione za wiele zalet rury betonowe.

Specyfika rur betonowych

Rury betonowe to elementy przeznaczone do budowy rurociągów przenoszących substancje pod niskim ciśnieniem. Ponieważ beton nie jest elastyczny i nie zmienia się pod wpływem temperatur, brak możliwości łączenia elementów metodą spawania czy klejenia rekompensuje specjalna konstrukcja z jednostronnym kołnierzem i dostosowaną do średnicy rury uszczelką. Takie rozwiązanie umożliwia montaż na wpust i zapewnienie szczelności rurociągu. Rury betonowe nie są zbyt odporne na duże naciski, dlatego nie mogą być montowane jako przepusty drogowe, gdyż byłyby narażone na spore obciążenia ze strony przejeżdżających pojazdów. W takich miejscach stosuje się odporniejsze rury żelbetowe. Elementy z betonu produkuje się różnymi metodami. Najpopularniejszą jest metoda odlewania w specjalnych formach, jednak obok niej stosuje się również metodę wibrowania. Produkowane rury mogą mieć też nietypowy kształt, jak na przykład spłaszczony jeden z boków, który ułatwia układanie rurociągu na płaskim podłożu.

Zalety rur betonowych

Jedną z wielu zalet rur betonowych jest ich czystość ekologiczna. Produkowane wyłącznie z materiałów dostarczanych przez naturę są dla niej bezpieczne nawet, jeśli po dziesiątkach lat użytkowania ulegną zniszczeniu. Do produkcji rur używane są cement, żwir, piasek i woda, które są w pełni neutralne dla środowiska. Beton nie wchodzi też w reakcję z innymi substancjami i nie ulega rozpuszczaniu, dlatego rurociąg czy studzienka betonowa mogą być budowane w pobliżu cieków wodnych i zbiorników z wodą pitną. Również koszt produkcji takich rur jest niewysoki, a duże możliwości w zakresie formowania sprawiają, że dostępny asortyment jest zróżnicowany zarówno pod względem średnicy, jak i grubości ścianek. Poszczególne produkty, zależnie od klasy betonu i zastosowanej metody, posiadają też zmienne wartości odporności na ściskanie, dzięki czemu można je dopasować do konkretnego przeznaczenia rurociągu.

Gdzie stosuje się rurociągi betonowe?

Zastosowanie rur betonowych związane jest przede wszystkim z właściwościami samego materiału, bowiem nie nadaje się on na przykład do transportowania substancji bardzo agresywnych ani do przesyłu gazów. Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i instalacją elementów betonowych, jak Zakład Betoniarski. Dawid Nowaczyk, polecają takie rurociągi przede wszystkim do transportu ścieków o małej agresywności, a także do kanalizacji deszczowej, służącej odprowadzaniu wody z ulic lub do odwadniania pól i łąk. Ważną rolę odgrywają elementy betonowe w procesie melioracji gruntów, zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie tras komunikacyjnych, jak i w miejscach całkowicie od nich oddalonych. Poza rurociągiem buduje się też specjalne studzienki melioracyjne zbierające nadmiar wody deszczowej i odprowadzające ją poza obręb terenu. Rury betonowe sprawdzają się też jako prześwity dla zwierząt w nasypach.

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz