Materiał Partnera

Zastosowanie promieniowania UV-c w dezynfekcji pomieszczeń

Zastosowanie promieniowania UV-c w dezynfekcji pomieszczeń

Wielu z nas kojarzy promieniowanie ultrafioletowe jako czynnik przyspieszający starzenie się skóry oraz sprzyjający rozwojowi nowotworów. Niewiele osób wie jednak, że światło ultrafioletowe może być naszym sprzymierzeńcem w walce z patogenami. Lampy emitujące ten rodzaj promieniowania wykorzystywane są na dużą skalę przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Na czym polega działanie tej metody oraz jakie są jej największe zalety?

Rodzaje promieniowania ultrafioletowego

Promieniowanie UV emitowane jest przez słońce i wraz z jego promieniami dociera do powierzchni Ziemi. Zanim jednak tak się stanie, filtrowane jest ono przez magnetosferę naszej planety oraz warstwę ozonową, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na pełną ekspozycję na ten rodzaj światła. Promieniowanie UV można podzielić na trzy typy. Specjaliści wyróżniają:

 • promieniowanie UV-a – dociera do Ziemi w największych dawkach,
 • promieniowanie UV-b – bierze udział w syntetyzowaniu witaminy D3,
 • promieniowanie UV-c – działa niszcząco na DNA organizmów żywych.

Choć z promieniowaniem ultrafioletowym mamy zazwyczaj negatywne skojarzenia, warto pamiętać o tym, że w wielu sytuacjach bywa ono pomocne. Ułatwia wykrywanie dowodów zbrodni, pomaga zobaczyć mikroorganizmy oraz wyeliminować je z naszego otoczenia, na czym skupimy się w tym artykule.

Dezynfekcja przy pomocy promieniowania UV-c – jak to działa?

Lampy dezynfekujące UV-c zaliczane są do urządzeń o największej skuteczności działania w zakresie sterylizacji. Jak informuje specjalista z firmy Bio Clean – emitowane przez nie promień bakteriobójczy jest w stanie zabijać i dezaktywować mikroorganizmy poprzez niszczenie kwasów nukleinowych DNA i RNA, które umożliwiają patogenom replikację i regenerację. Przy pomocy promieniowania UV-c można także pozbyć się bakterii, wirusów i grzybów, które występują w formie wegetatywnej, zarodnikowej i przetrwalnikowej.

Ten typ dezynfekcji powierzchni i przestrzeni jest całkowicie bezpieczny dla człowieka i środowiska naturalnego. W dodatku działa bardzo szybko i efektywnie. Lampy UV-c mają zdolność eliminacji ponad 99,99% patogenów, które znajdują się w odległości 3 metrów od źródła światła. Czas potrzebny do skutecznej sterylizacji to tylko 15 minut. Zabiegi naświetlania lampami UV są powszechnie stosowane w:

 • szpitalach,
 • prywatnych gabinetach lekarskich,
 • przychodniach,
 • hotelach,
 • restauracjach,
 • urzędach,
 • aptekach,
 • placówkach oświaty.

Przy pomocy tej metody można również dezynfekować karetki, samochody, autobusy i samoloty.

Promieniowanie UV-c a koronawirus

W komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego z 04.03.2020 roku możemy przeczytać, że koronawirus to „wirus osłonięty cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne i promieniowanie UV”. Lampy emitujące promieniowanie nadfioletowe można więc z powodzeniem wykorzystywać w walce w rozprzestrzenianiu się Covid-19. Dotyczy to oczywiście dezynfekcji powierzchni.

Opracowanie:
Włocławek, Grodzka 44
tel. 782 361 084
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz