Artykuł sponsorowany

Zastosowanie podnośników koszowych

Zastosowanie podnośników koszowych

Wykonywanie prac na wysokości może być uciążliwe ze względu na utrudniony dostęp i niebezpieczeństwo związane z ryzykiem upadku. Rozwiązaniem tych problemów jest skorzystanie z podnośnika koszowego, który nie tylko pozwala na swobodne dotarcie do wybranego miejsca, lecz także zapewnia stabilną platformę do prowadzenia wielu rodzajów robót. Podnośniki tego typu są także niezwykle mobilne i mogą pracować w bardzo różnych warunkach terenowych.

 

Charakterystyka podnośników koszowych

Podnośnik koszowy to urządzenie, które pozwala bezpiecznie prowadzić prace na wysokości. Jest wyposażone w rozkładany wysięgnik oraz platformę roboczą. Platforma jest przeznaczona do przebywania osoby wykonującej roboty na wysokości, a w zależności od udźwigu podnośnika, także do umieszczenia odpowiednich urządzeń i potrzebnych materiałów. Dzięki wysięgnikowi, który jest umieszczony na obrotowej podstawie i rozkładanemu ramieniowi platforma robocza podnośnika koszowego może osiągnąć niemal dowolny punktu w przestrzeni znajdującej się wokół urządzenia. Ze względu na konieczność zachowania stabilności wysięg boczny jest zwykle nieco mniejszy niż wysokość maksymalna.

Platforma robocza potocznie zwana koszem jest wyposażona w zabezpieczenia w postaci barierek, które chronią osobę wykonującą pracę na wysokości przed ryzykiem upadku. W koszu znajduje się również zwykle panel sterujący, który umożliwia regulację położenia platformy.

 

Do jakich prac można wykorzystać podnośnik koszowy?

Podnośniki koszowe nadają się do większości robót na wysokości. Są użyteczne zwłaszcza tam, gdzie konieczne jest przemieszczanie platformy roboczej również na boki. Używa się ich do wielu prac instalacyjnych. Przy pomocy podnośników koszowych można montować elementy elewacji czy osprzętu budynku. Przydają się przy zakładaniu różnych systemów zewnętrznych – od okablowania po instalacje alarmowe.

Podnośniki nadają się znakomicie do serwisowania różnych urządzeń, od linii energetycznych i telekomunikacyjnych po montowane na zewnątrz budynku oświetlenie. Korzystając z tego typu sprzętu, można również dokonywać napraw i przeglądów systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Podnośnik koszowy sprawdza się przy pracach związanych z czyszczeniem, malowaniem czy wymianą elewacji. Można go również użyć do montażu okien i przeszkleń o dużej powierzchni. Bardzo często takie urządzenia są pomocne przy naprawach różnych elementów budynku, od barierek balkonowych po systemy odwadniające i rynny. Podnośniki nadają się również do różnych napraw dekarskich i konserwacji dachów – wylicza specjalista z firmy 4 Lifts, która specjalizuje się w wypożyczaniu i sprzedaży podnośników.

 

W wielu przypadkach podnośniki koszowe są także używane do prac przy instalacji ekranów, podświetlanych znaków firmowych czy tablic reklamowych. Można z nich korzystać również przy wymianie plakatów czy serwisowaniu podświetlenia reklam.

Jeden z obszarów, gdzie używanie podnośników koszowych jest szczególnie popularne to pielęgnacja i wycinka drzew. Przy pomocy podnośnika można usuwać gałęzie, które grożą obłamaniem, dokonywać przecinek, a także odcinać niebezpieczne konary.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz