Materiał Partnera

Zastosowanie ploterów solwentowych

Zastosowanie ploterów solwentowych

Plotery to urządzenia mające zastosowanie m.in. w poligrafii czy grafice. Dzięki wykorzystaniu ploterów możliwe jest tworzenie wielkoformatowych wydruków o pożądanej jakości. Jednym z najpopularniejszych rodzajów tych urządzeń są plotery solwentowe. Co warto o nich wiedzieć i kiedy warto skorzystać z możliwości druku solwentowego? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Czym jest druk solwentowy?

Cechą charakterystyczną tej metody druku jest wykorzystanie pigmentowych atramentów solwentowych wyprodukowanych na bazie rozpuszczalników organicznych. W zależności od tego, jak wiele tego rozpuszczalnika znajduje się w danym pigmencie, możemy wyróżnić druk solwentowy trwały, mild i eco. Dlatego poszczególne wydruki solwentowe mogą różnić się trwałością, wynosi ona średnio od poniżej 2 lat nawet do 7 lat. Kiedy warto wykorzystać druk solwentowy? Nasz ekspert z firmy Print is easy odpowiada, że ten rodzaj druku sprawdza się szczególnie, jeśli mamy do czynienia z podłożem nieprzyczepnym dla tradycyjnych atramentów na bazie wodnej. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by z druku solwentowego korzystać również w przypadku wszelkich podłoży z PCV. Druk solwentowy pozwala uzyskiwać trwałe wydruki o dużym formacie odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym również na promieniowanie UV. Plotery solwentowe mogą nie zapewnić tak dużej precyzji wydruku jak te wykorzystujące tradycyjny atrament, lecz w przypadku druku wielkoformatowego często nie jest to wcale konieczne.

Praktyczne zastosowanie

Plotery solwentowe służą często do wykonywania dużych wydruków na folii czy płótnie (canvas). Tak powstają banery zewnętrzne, citylighty, szyldy, billboardy, plakaty, tablice oraz inne typy nośników reklamowych często umieszczanych na budynkach, na podłożu czy na samochodach. Firmom reklamującym w ten sposób swoją działalność zależy na trwałych i estetycznych wydrukach, odpornych na promieniowanie słoneczne czy zmiany pogody, ale też na uszkodzenia mechaniczne. Wykorzystanie dobrych pigmentów gwarantuje wytrzymałość takiej reklamy oraz zachowanie wyrazistych kolorów i kształtów grafiki i odporność na ścieranie czy blaknięcie. Druk solwentowy, wbrew pozorom, nie jest usługą kosztowną, dlatego takie wydruki są chętnie zamawiane przez szerokie grono klientów. Plotery solwentowe mogą być również nieocenioną pomocą przy druku różnych materiałów graficznych na inne potrzeby, a także aplikacji na T-shirtach, flag czy tapet. Dzięki dostępności na rynku różnych modeli ploterów solwentowych można bez problemu wybrać taki o pożądanych parametrach technicznych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz