Materiał Partnera

Zastosowanie ozonoterapii w gabinecie stomatologicznym

Zastosowanie ozonoterapii w gabinecie stomatologicznym

Ozon to jedna z alotropowych odmian tlenu, która powstaje w wyniku promieniowania ultrafioletowego w górnych warstwach atmosfery. Jego bakteriobójcze i grzybobójcze działanie zaobserwowano już w XVIII wieku. Za niszczenie patogenów odpowiedzialne są silne właściwości utleniające ozonu.  Nic więc dziwnego, że gaz ten znalazł szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Coraz częściej ozonoterapia wykorzystywana jest również w gabinetach stomatologicznych. W jakim celu?

Wpływ ozonu na środowisko jamy ustnej

W naszej jamie ustnej bytują setki gatunków drobnoustrojów, które produkują kwasy i toksyny. Jeśli bakterie te zaczną się namnażać w niekontrolowany sposób, pH w jamie ustnej zacznie wzrastać, co sprzyja rozwojowi próchnicy i powstawaniu ubytków. Możemy się przed tym uchronić poprzez odpowiednią pielęgnację jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty. Niestety często ignorujemy drobne zmiany w uzębieniu, a do specjalisty zgłaszamy się dopiero wtedy, gdy pojawią się dolegliwości bólowe.

Jak już wspomniano, ozon eliminuje drobnoustroje, również te, które bytują na naszych zębach. W dodatku neutralizuje pH jamy ustnej, co przywraca  równowagę florze bakteryjnej. Oksydacyjne działanie ozonu na niektóre aminokwasy (metioninę, cysteinę, tyrozynę) skutkuje zerwaniem łańcuchów proteinowych, które hamują proces remineralizacji szkliwa. Ozon odpowiada też za zwiększoną penetrację jonów fluoru, wapnia i fosforu w głąb tkanek budujących zęby. Skuteczność ozonoterapii zależy jednak od obecności tak zwanych „barier dyfuzji”. Należą do nich takie twory jak płytka bakteryjna, ślina czy opiłki zębiny.

Ozonoterapia u stomatologa

Ozonoterapia jest chętnie wykorzystywana przez specjalistów do leczenia różnych problemów jamy ustnej. Czasami traktowana jest ona jako zabieg wspomagający, a czasami zastępuje inne formy terapii. Jak informuje stomatolog z centrum stomatologii estetycznej i implantologii „Dentica” – ozon używany jest w leczeniu kanałowym. Ułatwia leczenie skomplikowanych przypadków endodontycznych i pozwala na skuteczną dezynfekcję np. kanalików zębowych czy kanałów bocznych.

W periodontologii gaz ten umożliwia efektywniejsze leczenie stanów zapalnych dziąseł, zapalenia przyzębia i kieszonek zębowych. Dzieje się tak, ponieważ ozon dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, tam, gdzie zwykłe płyny i żele antybakteryjne, nie miałyby szans się dostać. Protetycy z kolei aplikują gaz na oszlifowane zęby, by uniknąć wystąpienia próchnicy pod zakładanymi uzupełnieniami protetycznymi, koronami czy licówkami. W chirurgii szczękowej i implantologii ozon używany jest w celu przyspieszenia gojenia się ran, zmniejszenia obrzęku oraz zatamowania krwawienia.  

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz