Artykuł sponsorowany

Zastosowanie obróbki skrawaniem oraz jej metody - Mikrotec

Zastosowanie obróbki skrawaniem oraz jej metody - Mikrotec

Niemal każda osoba związana z szeroko pojętym przemysłem czy produkcją słyszała już termin „obróbka skrawaniem”. Taka forma wytwarzania elementów maszyn oraz urządzeń zyskuje na popularności zwłaszcza dzięki wspomaganiu komputerowemu (CNC). Bez zagłębiania się w szczegóły można powiedzieć, że obróbka skrawaniem polega na odcinaniu małych elementów od głównej części obrabianej, by uzyskać pożądany kształt. Najczęściej obróbka skrawaniem dotyczy elementów stalowych.

Współczesna obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem jest współcześnie w dużej mierze sterowana komputerowo. Znacznie zwiększyło to wydajność, precyzję oraz bezpieczeństwo całego procesu. I chociaż nadal wymaga on ogromnej wiedzy od osoby obsługującej obrabiarkę, ryzyko błędu zostało zminimalizowane. Profesjonalne przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką skrawaniem – takie jak firma Mikrotec z Brzozowa – korzystają niemal wyłącznie z obrabiarek sterowanych komputerowo. Nowoczesne urządzenia służące do obrabiania wyposażone są w specjalne głowice, w których umieszcza się różnego typu narzędzia. W zależności od wybranego programu oraz ustawień procesu dobierane jest odpowiednie narzędzie. Nad całością procesu czuwa operator.

Różne oblicza obróbki skrawaniem

Stosowane w obróbce skrawaniem obrabiarki działają na bardzo różnych zasadach. Najpopularniejsze są frezarki oraz tokarki, ale do dyspozycji mamy także wiertarki, strugarki, przecinarki, a nawet szlifierki. Często obróbkę skrawaniem stosuje się nie tylko w celu uzyskania odpowiedniego kształtu, ale także np. wygładzenia krawędzi wyprodukowanego elementu, co w wielu przypadkach również ma ogromne znaczenie. I choć najczęściej mówiąc o obróbce skrawaniem mamy na myśli wytwarzanie elementów stalowych, współcześnie stosuje się ją znacznie szerzej – np. w przemyśle drzewnym do produkcji mebli. Coraz częściej obróbkę skrawaniem stosuje się w wytwarzaniu elementów z tworzyw sztucznych, a nawet kamienia.

Typy obróbki skrawaniem

Możemy wyróżnić kilka typów obróbki skrawaniem różniących się parametrami procesu technologicznego. Popularną formą obróbki jest frezowanie, w którym to element roboczy wykonuje nad powierzchnią obrabianą ruch obrotowy. W przypadku toczenia zasada jego działania jest zgoła odmienna – porusza się tutaj powierzchnia obrabiana, obracając się wokół własnej osi, przez co toczenie służy przede wszystkim do uzyskiwania elementów o kształcie brył obrotowych – takich jak walce czy stożki. Frezowanie i toczenie należą – obok wiercenia – do obróbki wiórowej. Wyróżniamy także obróbkę ścierną, czyli szlifowanie, honowanie (gładzenie) i polerowanie mające na celu wykończenie wytwarzanego za pomocą obróbki skrawaniem elementu.

Szeroka oferta firmy Mikrotec Sp. z o.o.

Obróbka metali CNC to nie jedyna usługa Mikrotec. W parku maszynowym firmy znajdują się nowoczesne urządzenia gwarantujące bardzo precyzyjne toczenie, frezowanie, wiercenie, szlifowanie, polerowanie a nawet spawanie. Obrabiane są na przykład stale żelazne i nieżelazne, a także mosiądz, Inconel, tytan, aluminium, tworzywa sztuczne i materiały trudne w obróbce. Zakład doradza klientowi w wyborze technologii cięcia, a obróbka odbywa się z wykorzystaniem systemów CAD/CAM. Firma produkuje również komponenty dla przemysłu lotniczego, policyjnego, wojskowego, motoryzacyjnego i maszynowego. Produkuje szczęki tokarskie i części do urządzeń przemysłowych, a także amunicję i broń na podstawie specyfikacji technicznych i modeli 3D.

Opracowanie:
Brzozów, Witosa 3
tel. 13 300 00 49
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz