Artykuł sponsorowany

Zastosowanie mundurów historycznych

Zastosowanie mundurów historycznych

Mundury historyczne znajdują szerokie zastosowanie. Pomimo upływu lat, a czasem i całych wieków, nieustannie cieszą się popularnością. Korzystają z nich nie tylko zawodowi żołnierze Wojska Polskiego, ale również osoby powiązane z szeroko rozumianą kulturą. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy, gdzie i kto dokładnie nosi mundury historyczne w obecnych czasach.

Rekonstrukcje historyczne, defilady i muzea

Każdego roku w naszym kraju odbywają się defilady wojskowe. Najważniejszą spośród nich jest ta, organizowana w ramach Święta Wojska Polskiego, przypadającego na 15 sierpnia. Tego dnia ulicami największych polskich miast maszerują żołnierze we współczesnych mundurach oraz w mundurach historycznych.

Niekiedy, tak jak to miało miejsce w 2018 roku, podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w organizowanych defiladach oprócz zawodowych żołnierzy udział biorą także rekonstruktorzy.

Rekonstruktorzy to osoby, biorące czynny udział w odtwarzaniu wydarzeń historycznych, szczególnie zaś słynnych bitew, które odbyły się w przeszłości. Obecnie rekonstrukcje historyczne stanowią bardzo popularne wydarzenia. Każdego roku w tego typu imprezach uczestniczą setki fanów batalistyki, a jedną z głównych ról w przedstawianych inscenizacjach militarnych odgrywają właśnie mundury historyczne

Ważną rolę pełnią one także jako elementy zbiorów muzealnych. Nie wszystkie eksponaty, znajdujące się w muzeach, pochodzą z epoki. Niekiedy ich funkcję przejmują szyte na zamówienie repliki. Dzięki temu zwiedzający mają szansę zobaczyć na żywo, jak wyglądało umundurowanie ówczesnych żołnierzy. Liczba oryginalnych mundurów, które przetrwały bitwy i wojny nie jest wystarczająca.

Film i teatr

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z Fabryki Umundurowania Braci Kłoskowskich Hero Collection: Mundury historyczne znajdują swoje zastosowanie także podczas tworzenia filmów oraz spektakli teatralnych. Zarówno twórcy filmowi, jak i teatralni w swoich dziełach często sięgają po tematykę historyczną. Ostatnimi czasy bardzo często tłem do wielu historii, tych przedstawianych na srebrnym ekranie oraz scenie, są wydarzenia drugiej wojny światowej. Mundury wojskowe z tego okresu są więc niezbędne.

Stworzenie takiego stroju, jak się wydaje, nie należy do łatwych zadań. Jak to wygląda w praktyce?

Uszycie munduru historycznego wymaga uwzględnienia każdego, nawet najmniejszego, detalu danej epoki, w której oryginalnie powstał. Prawdą jest zatem, że tworzenie tego typu strojów nie jest zadaniem łatwym. Ale my w naszej fabryce pracujemy z doświadczonymi krawcami, będącymi jednocześnie wielkimi pasjonatami swojej pracy. Ponadto w ciągu 15 lat istnienia na rynku mieliśmy przyjemność współpracować przy ponad 250 polskich oraz światowych produkcjach filmowych. Perfekcję mamy zatem już opanowaną. Dodam, że szyliśmy stroje dla gwiazd Hollywood, a te jak wiadomo, należą do najbardziej wymagających klientów na świecie – dodaje nasz rozmówca.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz