Artykuł sponsorowany

Zastosowanie mosiądzu w przemyśle

Zastosowanie mosiądzu w przemyśle

Mosiądz czyli odporny na korozję stop miedzi i cynku o interesującej pomarańczowo- żółtej barwie i dobrych właściwościach odlewniczych jest ze względu na zarówno swoje walory estetyczne jak i jakościowe szeroko wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, począwszy od budownictwa, przez przemysł militarny po wyroby ozdobne takie jak biżuteria czy dodatki do aranżacji wnętrz. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym kolorowym metalu.

Właściwości mosiądzu i jego szerokie zastosowanie

Mosiądz jest, jak już wspomnieliśmy wcześniej, bardzo wytrzymałym kolorowym metalem, topiącym się w temp. poniżej 1000 Celsjusza i który dzięki swojej wysokiej ciągliwości okazuje się łatwy do obróbki plastyczne. Ponadto posiada on dobre właściwości odlewnicze, dlatego jest stosowany do produkcji łusek amunicji i w tym przypadku wykorzystywana jest duża podatność mosiądzu na obróbkę plastyczną na zimno. Ten pomarańczowo-żółty stop jest również używany do produkcji pomników oraz nagród sportowych takich jak medale i puchary oraz w przemyśle monetarnym (ze stopu miedzi i cynku z dodatkiem manganu) do produkcji monet. Ponadto mosiądz, który można nabyć w firmie Metall- Expres Sp. Z o. o., służy jako materiał odlewniczy w postaci sztab, prętów, drutów, taśm, rur oraz blach w przemyśle budowlanym.

,,Nowe srebro’’ i ,,złoto mannheimskie’’ – czyli wykorzystanie walorów estetycznych

Rozróżniamy kilka rodzajów mosiądzu, w tym wysokoniklowe czyli odporny na korozję stop miedzi i cynku z dodatkiem niklu i manganu o srebrzystym kolorze nazywanym ,,nowym srebrem’’. Dzięki swoim sprężystym właściwościom oraz z uwagi na fakt, iż po wypolerowaniu do złudzenia przypomina on srebro, wykorzystywany jest on do produkcji biżuterii różnego rodzaju. Z wysokoniklowego mosiądzu produkuje się również materiały kuchenne, takie jak cukiernice, sztućce czy kielichy, a także elementy okuć meblowych (bardzo modnych w tym sezonie) czy dodatki aranżacyjne takie jak np. zegary czy świeczniki.

Z kolei po dodaniu cyny do stopu miedzi i cynku powstaje metal o złotawej barwie nazywanej powszechnie ,,złotem mannheimskim’’ i ten rodzaj mosiądzu tak jak wysokoniklowy zaliczany jest do tzn. rodzaju mosiądzu specjalnego. Biżuteria z tego metalu była bardzo popularna zarówno w czasach średniowiecznej polski jak i współcześnie.

Instrumenty muzyczne z mosiądzu

Cynk nadaje mosiądzowi dużą wytrzymałość oraz twardość przewyższające właściwości brązu. Dlatego ten pierwszy jest wykorzystywany do produkcji instrumentów, które są nie tylko estetyczne, ale i trwałe, dając możliwość posłużenia na lata, co muzycy bardzo sobie cenią.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz