Artykuł sponsorowany

Zastosowanie minikoparek

Zastosowanie minikoparek

Prace ziemne są wyjątkowo trudne do przeprowadzenia bez odpowiednich narzędzi. Niektóre prace, czy to przy domu, czy to podczas realizacji inwestycji budowlanych, nie mogą być wykonane narzędziami ręcznymi, ponieważ zajęłoby to zbyt dużo czasu i wymaga ogromnego wysiłku. Z drugiej strony pełnowymiarowa koparka nie może być używana wszędzie. Rozwiązaniem pośrednim jest minikoparka.

Czym charakteryzuje się minikoparka?

Minikoparka to – jak sama nazwa wskazuje – zminiaturyzowana wersja koparki. Jej wygląd i konstrukcja nie są więc zaskoczeniem. Typowa minikoparka porusza się dzięki gąsienicom, które umożliwiają pokonywanie utrudnień terenowych, z jakimi nie radzą sobie pojazdy kołowe. Operator koparki siedzi w osłoniętej kabinie przypominającej kabinę ciągnika rolniczego. Przednią część minikoparki stanowi wysięgnik z łyżką, która zagarnia i przenosi urobek ziemny. Łyżki można wymieniać na takie, które najlepiej sprawdzą się przy określonym typie prac.

Minikoparki do złudzenia przypominają koparki – mówi specjalista z wypożyczalni minikoparek Wykop Sobie Sam. – Mają jednak sporo zalet, których nie sposób szukać w wersjach pełnowymiarowych. Minikoparka to złoty środek między kopaniem ręcznym a wykorzystywaniem dużej koparki. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie duża koparka nie dotrze, a machanie łopatą byłoby zbyt niebezpieczne i czasochłonne.

Do jakich prac używa się minikoparek?

Niektóre prace ziemne trudno dziś wyobrazić sobie bez minikoparek. Zdarzają się sytuacje, w których nawet osoba niezwiązana z budownictwem musi przeprowadzić wykopy głębsze niż przekopanie ogródka. Wówczas z pomocą przychodzi wynajem minikoparek. Usługa ta pozwala skorzystać z minikoparki przez określony czas, np. dwie godziny, aby szybko uprać się z robotami ziemnymi. Osoby bez uprawnień operatorskich mogą skorzystać z wynajmu minikoparek z operatorem. Profesjonalista szybko i poprawnie wykona wszelkie prace. Z kolei osoby, które mają uprawnienia (np. pracownicy firm budowlanych), mogą wypożyczyć sam sprzęt, co minimalizuje koszty, a jednocześnie usuwa potrzebę zakupu drogiego pojazdu. Wynajem minikoparki jest korzystny szczególnie w przypadku firm, które prace ziemne wykonują sporadycznie lub w niewielkim zakresie.

Minikoparka może okazać się nieoceniona przy takich pracach ziemnych, jak: kopanie rowów i kanałów melioracyjnych, tworzenie fundamentów, wykonywanie otworów pod słupy ogrodzeniowe czy kopanie oczek wodnych. Zastępują także duże koparki tam, gdzie z uwagi na niewiele miejsca (mała działka) albo trudne warunki (grząski grunt, który nie utrzyma ciężaru dużego sprzętu) użycie pełnowymiarowej koparki jest niemożliwe.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz