Materiał Partnera

Zastosowanie kruszyw betonowych

Zastosowanie kruszyw betonowych

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą branżę budowlaną bez kruszyw betonowych. To solidne materiały, które mają wiele zastosowań także w drogownictwie oraz ogrodnictwie. Jako materiał ziarnisty występują w formie drobnej lub grubej, dzięki czemu inwestor ma dużą swobodę w zakresie dobierania odpowiednich materiałów do realizowanych przez siebie projektów.

Kruszywo betonowe to materiał, który powstaje z w wyniku recyklingu gruzu betonowego. Jest poddawany starannej selekcji, aby kupujący otrzymał wyłącznie wysokiej jakości produkt, pozbawiony elementów zbrojeniowych, stalowych. Jest on rozdrabniany do różnych frakcji, dzięki czemu inwestor może wybrać kruszywo idealnie pasujące do planu jego prac terenowych.

Do jakich prac wykorzystuje się kruszywo betonowe?

Kruszywa betonowe mają wiele zastosowań w budownictwie i drogownictwie. Są wykorzystywane zwłaszcza do:

  • wykonywania podbudów pod chodniki, drogi, podjazdy, parkingi,
  • wykonywania podbudów w miejscach, gdzie kładziona będzie kostka brukowa,
  • umocnień gruntów na placach manewrowych, parkingach, drogach.

Oprócz swojej praktycznej roli, mają też spore znaczenie dekoracyjne. Z tego względu kruszywa betonowe są często wybierane do prac związanych z aranżacją ogrodu, np. w skalnikach czy jako podłoże dla kwiatów. Stanowią skuteczną barierę dla wyrastających chwastów.

Charakterystyka kruszyw betonowych

Mnogość zastosowań kruszyw betonowych pozwala uznać ten materiał za uniwersalny oraz ponadprzeciętnie trwały. Specjaliści z firmy Takova podkreślają, jak istotny dla finalnego efektu inwestycji jest wybór kruszyw o odpowiednich parametrach. Te betonowe stanowią jedne z najtwardszych, najbardziej odpornych na ścieranie i wytrzymałych na przeciążenia materiałów budowlanych. Z tego względu mogą być stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu i tam, gdzie wymagana jest optymalna sprężystość oraz twardość podbudówki. Jeżeli kruszywo ma pełnić rolę dekoracyjną (np. w ogrodzie czy na terenie przynależącym do nieruchomości), wówczas kupujący zwróci uwagę na rodzaj frakcji, czyli kolor i grubość poszczególnych ziaren. Są one pozyskiwane w procesie recyklingu, zatem ważne jest, aby były prawidłowo oczyszczone, pozbawione elementów zbrojeń.

Oprócz zastosowania przemysłowego i dekoracyjnego, inwestorzy decydują się na kruszywo betonowe także z innych względów. Wyłożone nim ścieżki, drogi czy podjazdy zachowują suchość, zapewniona jest odpowiednia melioracja, nie tworzą się kałuże ani obszary bagniste. Dlatego popularność tego materiału nieustannie rośnie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz