Materiał Partnera

Zastosowanie kamieni w aranżacji ogrodu

Zastosowanie kamieni w aranżacji ogrodu

Ogród to miejsce, w którym chcemy miło spędzać czas. Powinien być zatem urządzony zgodnie z naszymi upodobaniami w zakresie wyposażenia, roślin oraz samego stylu. Możliwości mamy tu równie wiele, co w przypadku aranżacji wnętrz. W ogrodach, które mają imitować naturalny krajobraz, powinno znaleźć się miejsce dla kompozycji z kamieni. Jak możemy je wykorzystać?

Tworzymy ogród skalny

Kamień to jeden z podstawowych materiałów budowlanych o niezwykle szerokim zastosowaniu. Sprawdza się nie tylko w budownictwie czy drogownictwie, ale również w aranżacji ogrodów. Kamień dekoracyjny wykorzystywany jest między innymi w ogrodach skalnych, które stanowią harmonijne połączenie przyrody z działaniem człowieka. Naśladują dziką przyrodę, a jednocześnie są wynikiem ciężkiej pracy i uważnego doboru poszczególnych elementów. Musimy zwrócić tu bowiem uwagę na pochodzenie kamieni przeznaczonych do naszego ogrodu – powinny one podobne pochodzenie, inaczej powstaje ryzyko wprowadzenia do aranżacji chaosu, który nie będzie się dobrze prezentował. Samo wykonanie ogrodu skalnego powinniśmy polecić też odpowiednim specjalistom.  Usługi w tym zakresie mogą oferować firmy brukarskie takie jak Mat-Bud w Chełmnie.

Popularnym elementem towarzyszącym tym ogrodom jest oczko wodne. Szczególnie często spotkać możemy je w stylizacjach japońskich, gdzie kluczem do idealnego ogrodu jest osiągnięcie harmonii między zielenią, wodą a kamieniem. Ponadto cichy szum wody działa kojąco, co jedynie podniesie komfort przebywania w ogrodzie. Oczko wodne może być urządzone na wiele sposobów, co pozwala dopasować je do każdej stylizacji.

Zagospodarowanie dużego ogrodu

W dużych ogrodach, w których umieszczamy rozmaite elementy małej architektury, takie jak altana czy schowek na narzędzia ogrodowe, konieczne może być stworzenie ścieżek czy alejek z kamienia prowadzących do tych miejsc. Pozwoli to nam nie tylko wprowadzić do ogrodu ład, ale ochronią rośliny i dekoracje przed podeptaniem.

Najlepiej sprawdzi się tu drobny kamień ozdobny w kolorze białym, który będzie pięknie prezentować się między licznymi barwami kwiatów. Warto pamiętać też, że kręte ścieżki będą wyglądać naturalniej niż proste linie przecinające działkę. Ponadto będą też stanowiły dla ogrodu dekorację. Ten sam kamień dekoracyjny, który wykorzystamy w aranżacji ogrodu, równie dobrze sprawdzi się na podjeździe prowadzącym do garażu czy też drzwi frontowych. Najczęściej w roli tej spotykamy otoczaki oraz żwir. Pamiętajmy przy tym, by styl alejek dopasować do stylu fasady domu. Kamień naturalny jest na tyle uniwersalnym materiałem, że bez trudu znajdziemy odpowiedni jego rodzaj.

Opracowanie:
Chełmno, Łunawska 19/B
tel. 695 888 368
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz