Artykuł sponsorowany

Zastosowanie i kalibracja wag zbiornikowych

Zastosowanie i kalibracja wag zbiornikowych

Biorąc pod uwagę ogół wykonywanych w przemyśle pomiarów, pomiar masy wydaje się być tym, który pojawia się najczęściej. Przydaje się w różnych gałęziach gospodarki, bo ważyć można przecież niemal wszystko, niezależnie od stanu skupienia. Tak duża różnorodność wymusiła pojawienie się specjalistycznych, dedykowanych ważeniu danego medium urządzeń. Mogą się one od siebie diametralnie różnić. Jednymi z częściej stosowanych wag są wagi zbiornikowe.

Jakie jest zastosowanie wag zbiornikowych?

Częścią zasadniczą każdej wagi zbiornikowej są czujniki tensometryczne. Często występują wraz ze specjalistycznymi zestawami montażowymi. Zestawy te ułatwiają montaż układu wagowego w zbiorniku wagowym. W typowych wagach zbiornikowych występują 3 - 4 czujniki tensometryczne. Oczywiście są rozwiązania gdzie jest ich więcej. Zależy to w dużym stopniu od konstrukcji zbiornika a także maksymalnego obciążenia wagi zbiornikowej.   Pochodzące z czujników sygnały są sumowane w skrzynce połączeniowej. Stamtąd sygnał trafia do przetwornika wagowego, który przetwarza go na wartość ciężaru . Informacja o ciężarze może być wyświetlana miejscowo, a może także być przesyłana do nadrzędnego systemu sterowania.

Wagi zbiornikowe stosowane są przede wszystkim w przemyśle, gdzie służą ważeniu materiałów sypkich oraz płynnych. Jednym z ich dystrybutorów jest firma Elwag. Bardzo często wagi zbiornikowe stosowane są do określenia masy zawartości silosu.

Wszechobecna automatyzacja dotknęła także tę sferę przemysłu i produkcji – nowoczesne wagi zbiornikowe można wyposażyć w systemy dozujące działające bez ingerencji człowieka. Waga jest w takim wypadku sprzężona ze systemem sterującym elementami wykonawczymi (zawory, pompy, podajniki ślimakowe, dozowniki celkowe itp.) na podstawie zmierzonej przez nią wartości. Zastosowanie odpowiednio precyzyjnego systemu pozwala na uzyskanie znakomitych, bezbłędnych wyników.

Co istotne, wagi zbiornikowe mogą zostać zastosowane nie tylko w nowych konstrukcjach, lecz także obiektach, które już istnieją, co świadczy o ich wysokiej uniwersalności.

W jaki sposób wykonywana jest kalibracja wag zbiornikowych?

Pewną trudność przy ważeniu bardzo dużych silosów sprawia kalibracja wagi zbiornikowej. Nie sposób zastosować w takim przypadku odważników lub wagi kontrolnej.

Wykonuje się w takim przypadku tak zwaną „kalibrację teoretyczną”, która wymaga ogromnej wiedzy na temat charakterystyki działania danego typu czujników. Odpowiednio wykonana kalibracja tego typu zapewnia wyniki pomiarowe o błędzie wynoszącym 0,1% - 0,05% co jest bardzo dobrym wynikiem.

Oczywiście w przypadku mniejszych wag zbiornikowych ten problem nie występuje – stosowane są wspomniane wyżej odważniki lub też waga kontrolna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz