Artykuł sponsorowany

Zastosowanie falowników przemysłowych

Zastosowanie falowników przemysłowych

Falowniki, zwane inaczej przemiennikami częstotliwości, inwerterami, czy też przetwornikami mocy  to urządzenia regulujące prędkość różnego typu napędów. Pomimo relatywnie wysokiej ceny, ich wartość użytkowa sprawia, iż wciąż rośnie zainteresowanie tego typu rozwiązaniami. Od lat notowany jest rozwój rynku  falowników, a produkcja urządzeń o coraz większych możliwościach oraz bardziej wyspecjalizowanych funkcjach poszerza pole ich zastosowań.

Relatywnie wysoki koszt inwestycji w falowniki przemysłowe potrafi się zwrócić już  w ciągu kilkunastu miesięcy, jeżeli wziąć pod uwagę uzyskaną dzięki ich wykorzystaniu oszczędność energii elektrycznej. Zwiększa się przy tym elastyczność napędu, a więc także wydajność całego procesu produkcji. Przewidywana żywotność inwertera, sięgająca nawet kilkunastu lat, sprawia, że na technologię tę decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw z najróżniejszych gałęzi przemysłu.

Uniwersalne i specjalistyczne:

Wśród falowników uniwersalnych znajdziemy modele sterujące na przykład urządzeniami ze zmiennym lub stałym momentem obciążeniowym. Mowa tu między innymi o pompach, przenośnikach, wyciągach, wentylatorach, obrabiarkach i tym podobnych maszynach, spotykanych niemalże w każdej branży.

Do bardziej specjalistycznych falowników należą na przykład przetworniki przeznaczone do wind i dźwigów, które potrafią uzależniać regulację prędkości od danego obciążenia.

Są w stanie sterować napędem również w momencie, w którym hamulec mechaniczny ulega awarii, opuszczając ciężar stopniowo, aż do pozycji o najmniejszym ryzyku – mówi nam ekspert z firmy Kontech. Wpływa to istotnie na poziom bezpieczeństwa całego układu.

Składające się z silnika, przekładni oraz falownika motoreduktory są z kolei już niemal stałym  elementem linii produkcyjnych w przemyśle spożywczym czy motoryzacyjnym, wykorzystuje się je również dość często w logistyce lotniskowej. Ważnym komponentem jest tutaj oprogramowanie, umożliwiające łatwe aplikacje i kontrolę pracy.

Przewidywane kierunki rozwoju:

Zapewnienie wspólnych standardów komunikacji falowników z nadrzędnym systemem sterującym to kierunek rozwoju w tej dziedzinie. Umożliwia to budowę wielosilnikowych struktur napędowych, sterowanych poprzez komputerowe systemy z pełną analizą pracy poszczególnych jednostek. Inne ważne aspekty to miniaturyzacja samych urządzeń przy jednoczesnym zwiększaniu ich funkcjonalności, oraz minimalizowaniu generowanych przez nie zakłóceń. Dalsze projektowanie falowników z myślą o konkretnych zastosowaniach z pewnością poszerzy zakres ich wykorzystania, choć już w tej chwili pozostają najwydajniejszym rozwiązaniem w zakresie regulacji prędkości. Jedną z najprężniej rozwijających się pod tym względem dziedzin jest branża skupiająca się na energooszczędnych systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, a szerzej – na rozwiązaniach stosowanych w budowie i eksploatacji tzw. inteligentnych budynków.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz