Materiał Partnera

Zastosowanie drutu ostrzowego

Zastosowanie drutu ostrzowego

Do skutecznego zabezpieczenia posesji nie zawsze wystarczy zwykły płot czy siatka. Budując ogrodzenie dla obiektów szczególnie narażonych na włamania i kradzieże, niekiedy trzeba sięgać po dodatkowe rozwiązania. Najprostszym, a zarazem niedrogim sposobem na utrudnienie złodziejom wtargnięcia na chroniony teren jest zwieńczenie ogrodzenia zasiekami z drutu ostrzowego.

Czym jest drut ostrzowy?

Drut kolczasty nie stanowi poważnej przeszkody dla złodziei, ponieważ łatwo i szybko można go przeciąć za pomocą zwykłych szczypiec. Wprawny złodziej jest w stanie w niecałą minutę sforsować nawet zaporę z trzech równolegle biegnących drutów kolczastych. Jak widać, warto rozejrzeć się za solidniejszym rozwiązaniem – przekonuje nasz rozmówca ze sklepu Siatkowy.com.

Na szczęście nie trzeba szukać daleko. Doskonałą alternatywę stanowi drut ostrzowy, nazywany też żyletkowym lub brzytwiastym. Wykonywany ze stali drut, na całej swojej długości posiada maleńkie blaszane nożyki, które uniemożliwiają jego bezpieczne chwycenie nawet w grubych rękawicach roboczych.

Chociaż drut ostrzowy może być montowany nad siatką liniowo, dużo lepszym zabezpieczeniem są tzw. concentriny (czy też koncentriny). Concentrina to nic innego jak drut żyletkowy, zamontowany nad siatką w formie podwójnej spirali. Mamy tu więc do czynienia z formą zasieku, który jest praktycznie niemożliwy do sforsowania.

Ogrodzenia tego typu zaliczane są do agresywnych, ponieważ powodują obrażenia osób, które próbują je sforsować. Do przerwania ciągłości concentriny nie wystarczy przecięcie drutu w jednym miejscu. Przecięcie go nawet w kilku miejscach nie gwarantuje otwarcia zasieku, ponieważ sprężysta zapora rozszerza się, a drut plącze. Efektem uporczywych prób najczęściej bywają poważne okaleczenia.

Gdzie stosuje się drut ostrzowy?

Concentriny z drutu ostrzowego wykorzystywane są w konstrukcji ogrodzeń zakładów karnych, aresztów śledczych, a także do ochrony terenów wojskowych. Z ich pomocą zabezpiecza się też obiekty cywilne o szczególnym znaczeniu i dużej powierzchni, a więc np. lotniska.

Drut żyletkowy rzadko stosowany jest do wzmocnienia siatek rolniczych. Tworzenie takich zasieków jest zasadne wyłącznie w sytuacji dużego zagrożenia pastwiska atakiem wilków bądź niedźwiedzi.

Z kolei przemysł korzysta z concentrin na dużą skalę. Zasieki z drutu ostrzowego sprawdzają się jako dodatkowe zabezpieczenie rozległych terenów fabrycznych, składów materiałowych i magazynów. W takich zastosowaniach bardzo często działają jak straszak, który szybko zniechęca złodziei do podejmowania prób wtargnięcia na chroniony obszar.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz