Materiał Partnera

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej

Popularnie nazywana botoksem toksyna botulinowa występuje w siedmiu różnych podtypach. Zasada działania każdego z nich jest podobna – botulina podana domięśniowo hamuje skurcze mięśni, czego efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Botoks wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, pozyskiwany jest naturalnie z kolonii Clostridium botulinum w nowoczesnych laboratoriach – wyjaśnia specjalista z Prywatnego Gabinetu Chirurgii Plastycznej we Wrocławiu. Choć początkowo wykorzystywano ją w neurologii i pediatrii, z czasem poszarzał się zakres możliwości jej stosowania.

Botoks w chirurgii estetycznej

Na potrzeby chirurgii estetycznej produkuje się preparaty bazujące na wysoko oczyszczonym białku, czyli toksynie botulinowej typu A. Pierwsze próby stosowania jej właściwości w celu usuwania zmarszczek podjęto w latach 80. XX wieku i od tamtego czasu botoks cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów obu płci.

Botoks na piękne i gładkie czoło

Zabiegi z botoksem umożliwiają korekcję zmarszczek twarzy, w tym trudnych do uniknięcia pionowych zmarszczek, które pojawiają się między brwiami stosunkowo wcześnie. Botoks radzi sobie też z innymi liniami pionowymi czoła, a także likwiduje poziome zmarszczki powstałe w wyniku pracy mięśnia czołowego.

Botoks kontra „kurze łapki”

Kolejną grupę wcześnie pojawiających się zmarszczek stanowią linie wokół oczu. „Kurze łapki” są efektem aktywności mięśni wokół oczu, a ponieważ skóra w tym rejonie jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna, ich pojawienie dodatkowo przyspiesza promieniowanie słoneczne. Zabiegi botoksem rozwiązują również ten problem.

Botoks dla dolnych partii twarzy

Iniekcje z botoksu dają również zadawalające efekty w wygładzaniu linii promieniście rozchodzących się od nosa w kierunku ust. U starszych pacjentów, szczególnie palaczy tytoniu, botoks stosuje się do wygładzenia zmarszczek wokół ust, co dodatkowo może dawać efekt bardziej wydatnych ust.

Inne zastosowania botoksu w medycynie estetycznej służą m.in. terapii nadmiernej potliwości oraz bruksizmu, czyli niekontrolowanego zaciskania zębów. Co ciekawe, toksyna botulinowa może też leczyć migrenę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz