Materiał Partnera

Zastosowanie blach perforowanych

Zastosowanie blach perforowanych

W metalurgii można wyróżnić setki produktów metalowych z aluminium, czy też ze stali. Najpopularniejsze z nich są blachy, profile, czy arkusze, które pełnią rolę półfabrykatów, z których powstają później rynny, systemy odgromowe, nasady kominowe, ławy kominiarskie, śniegołapy i konstrukcje przeznaczone dla innej branży niż budowlana. Szerokie zastosowanie na rynku mają również blachy perforowane.

Czym są blachy perforowane?

Blachy perforowane to nic innego, jak blachy, które mają wykonane w swojej konstrukcji określone, najczęściej równo rozłożone otwory. To one tworzą różnego rodzaju mozaiki, wzory, a nawet logotypy i napisy, mając nie tylko szeroką funkcję dekoracyjną, ale także użytkową – o niej przeczytasz w kolejnej części artykułu.

Jakie blachy perforowane można jednak spotkać dzisiaj na rynku? Przede wszystkim wyróżnić można:

  • blachy aluminiowe gładkie i ryflowane,
  • blachy cynkowo-tytanowe,
  • blachy kwasoodporne,
  • blachy nierdzewne,
  • blachy miedziane,
  • blachy ocynkowane gładkie,
  • blachy powlekane o różnych kolorach,
  • blachy mosiężne.

Jak można zatem zauważyć perforowane mogą być wszystkie gatunki blach. Najczęściej jednak dotyczy to blach ocynkowanych, stalowych czarnych i innych na specjalne zamówienie klienta, który stworzy z nich określony typ produktu!

Gdzie wykorzystywane są blachy perforowane?

Blachy perforowane mają bardzo szerokie zastosowanie, które wyznacza również ich grubość, czy parametr odporności na obciążenia statyczne oraz dynamiczne. Wielokrotnie stosowane są one, jako podłoże w ośrodkach produkcyjnych na stanowiskach pracy, czy w warsztatach samochodowych. To wtedy woda, czy inne zanieczyszczenia mogą łatwo być usuwane do specjalnych ułożonych pod blachami zbiorników. Blachy perforowane często są również częścią obudów sprzętów przemysłowych, specjalistycznych maszyn i pojazdów, a także linii transportowych. W budownictwie stosuje się zaś lekkie blachy perforowane o ciekawych kształtach otworów. To wtedy mogą one być materiałem wykończeniowym elewacji różnych budynków. Do niedawna zdobiły one centra handlowe, salony samochodowe, biurowce, a nawet urzędy. Dzisiaj coraz częściej w idei industrializmu i awangardy są stosowane, jako elementy wykończeniowe modernistycznych domów jednorodzinnych, czy też apartamentów!

Blachy perforowane na specjalne zamówienie

Jak można zauważyć to zastosowanie wyznacza jakość i całą konstrukcję blachy perforowanej. To dlatego zawsze powinna ona być przygotowana na specjalne zamówienie. Takie działanie oferuje między innymi firma METALBUD, która wraz ze swoimi klientami projektuje określone wyroby, następnie przechodząc do złożonych działań produkcyjnych. Warto przy tym podkreślić, że najlepsze pracownie są w stanie przygotować nawet najbardziej niestandardowe blachy perforowane. Mowa o tworzeniu z nich nowoczesnych ogrodzeń, płyt wykańczających wnętrza, czy szyldów w kształtach logotypu firm, wraz z miejscem na montaż systemu oświetleniowego. Pomysłów na wykorzystanie tego typu konstrukcji jest tysiące! 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz