Artykuł sponsorowany

Zastosowania gazu płynnego

Zastosowania gazu płynnego

LPG to oznakowanie, na które natykamy się dosyć często – zwłaszcza na stacjach benzynowych. To skrót od angielskiego liquefied petroleum gas. Mieszanina propanu i butanu jest używana jako gaz, jednak w zbiornikach pod ciśnieniem przechowywana jest w postaci ciekłej. Gaz płynny jest wykorzystywany nie tylko jako paliwo samochodowe – ma szereg innych zastosowań, o których często zapominamy lub po prostu nie wiemy. Jakie są główne zastosowania LPG poza wykorzystaniem go jako paliwo samochodowe?

Zastosowanie gazu płynnego w gospodarstwie domowym

Najpopularniejsze zastosowanie gazu płynnego w polskich gospodarstwach domowych to korzystanie z kuchenek zasilanych propan-butanem z butli. To wygodne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do instalacji gazu ziemnego. Gaz płynny w domach kojarzy nam się również z podgrzewaniem wody i jest to skojarzenie słuszne. Płynnym gazem możemy ogrzewać też całe pomieszczenia, dzięki instalacjom ze zbiornikami. Do instalacji możemy wybrać piec tradycyjny, kondensacyjny lub pulsacyjny. Ostatnie urządzenie jest najbardziej zaawansowane, a wytworzenie 1 kWh energii cieplnej kosztuje nas najmniej. Sam piec jest jednak drogi. Jak mówi nam przedstawiciel firmy GAL-GAZ z Galewic, planując montaż instalacji na gaz płynny, powinniśmy dokładnie przekalkulować, jaki piec będzie dla nas rozwiązaniem lepszym. Szacuje się, że nawet w domu energooszczędnym lub pasywnym instalacja z piecem pulsacyjnym może zwrócić się dopiero po bardzo długim czasie. Warto wspomnieć także o innych urządzeniach grzewczych zasilanych gazem płynnym – są one jednak rzadko wykorzystywane w naszych gospodarstwach domowych, dlatego opowiemy o nich w kolejnej części artykułu.

Inne zastosowania gazu płynnego: przemysł, rolnictwo i nie tylko

Promienniki i nagrzewnice na gaz płynny są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle. Mogą służyć na przykład do nagrzewania warsztatów, czy hal produkcyjnych. To korzystne rozwiązanie, zwłaszcza gdy niektóre części obiektów nie wymagają stałego ogrzewania, na przykład magazyny, do których zagląda się sporadycznie, jednak są w firmie niezbędne. Propan-butan jest wykorzystywany przy spawaniu i lutowaniu, hartowaniu i wygrzewaniu, a także do zasilania pieców (piekarniczych, cukierniczych), urządzeń pralniczych, czy nawet wędzarni. Gaz płynny sprawdza się do ogrzewania części ferm hodowlanych, czy magazynów zbożowych do suszenia zebranego ziarna. W ogrodnictwie wykorzystywany jest do ogrzewania cieplarni, a w budownictwie jako paliwo do zasilania różnych maszyn i urządzeń. Na koniec warto dodać, że płynny gaz stosowany jest również w obiektach użyteczności publicznej, na przykład do podgrzewania wody w basenach, czy do klimatyzacji pomieszczeń.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz