Artykuł sponsorowany

Zasięg występowania kleszczy w Polsce

Zasięg występowania kleszczy w Polsce

Kleszcz uważany jest za niezbyt wymagający gatunek pajęczaka, zdolny do przetrwania w trudnych warunkach. Z tego powodu zasięg jego występowania w umiarkowanej strefie klimatycznej jest dość szeroki. Wymaga on przede wszystkim dostępu bujnej roślinności. Jego zasięg na wschód sięga do Uralu, na południe do Turcji oraz do północnych wybrzeży Afryki. Ze względu na niskie temperatury nie występuje on na północnym skraju Skandynawii.

 

Miejsca występowania kleszczy

 

Miejsca, w których można narazić się na ukąszenia kleszczy, są wilgotne i charakteryzują się bujną roślinnością. Mogą to być zarówno lasy liściaste, mieszane, ale także pastwiska i łąki. Dla jego występowania nie ma znaczenia wysokość roślin, może on żerować zarówno w zaroślach, krzewach, jak i pośród traw. Z kolei rzadziej można spotkać go w lasach iglastych oraz na terenach suchych. W związku ze wzrostem średnich temperatur można zaobserwować zwiększenie występowania kleszczy na ich siedliskach. Pojawiają się one także na wyżej położonych terenach, np. w górach o wysokości ok. 1000 m n.p.m., gdzie do tej pory nie odnotowywano ich obecności. Szczyty jego liczebności przypadają od kwietnia do maja oraz od sierpnia do września.

 

Zasięg chorób odkleszczowych

 

Zasięg występowania kleszczy szacuje się także wg liczby przypadków chorób odkleszczowych, takich jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Najwyższy ich wskaźnik został udokumentowany na wchodzie i południu naszego kraju, począwszy od Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia, kończąc na Małopolsce oraz Śląsku. Ich mniejszy poziom zaobserwowano w centralnej i zachodniej Polsce.

 

Kleszcze doskonale radzą sobie także w miastach, w takich miejscach jak nieuregulowane koryta rzek, parki, pasy zieleni czy lasy podmiejskie. Znajdują swoich żywicieli wśród ludzi, ale przede wszystkim za swój cel obierają zwierzęta takie jak gryzonie, jeże oraz gatunki udomowione. Z kleszczami u psów i kotów z powodzeniem można walczyć tymi samymi metodami, co u ludzi, np. stosując przyrządy do ich usuwania produkowane przez firmę Trix TM.

 

Jak skutecznie chronić się przed chorobami odkleszczowymi?

 

Ten niepokojący trend pokazuje, że dotychczasowe sposoby walki z kleszczami nie są wystarczające i skuteczne. Dlatego warto prowadzić działalność edukacyjną, dotyczącą sposób chronienia się przed tymi owadami oraz zapobiegania chorobom, które przenoszą. Należy także podkreślać wagę nowoczesnych metod profilaktyki chorób odkleszczowych, jedną z nich jest badanie kleszczy, dzięki któremu można wyprzedzić objawy mogące pojawić się w wyniku ukąszenia tych zwierząt.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz