Artykuł sponsorowany

Zasady wykonania termomodernizacji budynku

Zasady wykonania termomodernizacji budynku

Rozwiązaniem, które pomoże w wydatnym ograniczeniu strat ciepła jest termomodernizacja budynku. Proces ten ma charakter wieloetapowy. Jego celem jest wygenerowanie jak największych oszczędności energii. W dzisiejszym artykule skupimy się na specyfice procesu termomodernizacji. Wyjaśnimy również w jaki sposób powstaje projekt termomodernizacji i jakie elementy powinien zawierać.

Na czym polega specyfika termomodernizacji?

Termomodernizacja budynku obejmuje całą listę zmian, które należy wdrożyć w danym obiekcie. Dzięki tym zmianom możliwa jest wyraźna redukcja strat ciepła na zewnątrz. Celem termomodernizacji jest uzyskanie wyższej ekonomii jak również energooszczędności w zakresie ogrzewania wnętrz. Redukcja kosztów energii jest możliwa przede wszystkim dzięki znacznej poprawie izolacji budynku.

W jakich sytuacjach jest zalecana termomodernizacja?

Działania z zakresu termomodernizacji są wskazane przede wszystkim w momencie, kiedy nie można utrzymać pożądanej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach domu. Nawet pomimo sporych nakładów ponoszonych na ich ogrzewanie. Projekt obejmujący termomodernizację budynku wykonuje się także w momencie, kiedy ściany oraz podłogi w obiekcie wychodzą poza normy. Wyznacznikiem tejże normy jest tzw. współczynnik przenikania ciepła. Wspomniana sytuacja ma miejsce przeważnie w starszych konstrukcjach, które nie posiadają wymaganej izolacji termicznej.

Termomodernizacja budynku jest także zalecana w sytuacji, gdy budynek wyposażony jest w okna starego typu. Podobnym wskazaniem jest system grzewczy oparty na kotle o niskiej wydajności. Termomodernizacja jest zalecana w budynkach, w których wymiana powietrza odbywa się w ramach wentylacji grawitacyjnej.

Co zawiera projekt termomodernizacji budynku?

Projekt termomodernizacji budynku zawiera przede wszystkim:

  • plan ocieplenia ścian zewnętrznych obiektu,

  • ocieplenie podłogi na gruncie,

  • ocieplenie stropu, który znajduje się ponad nieogrzewaną piwnicą,

  • wymianę stolarki okiennej,

  • wymianę stolarki drzwiowej.

Termomodernizacja może obejmować również wnętrze budynku i znajdujące się w środku instalacje. Specjaliści z pracowni architektonicznych niejednokrotnie planują wymianę systemu grzewczego w ramach termomodernizacji. Częstym elementem projektu jest instalacja ogniw fotowoltaicznych lub stworzenie wentylacji mechanicznej z systemem odzyskiwania ciepła. Projekt modernizacji cieplnej może także obejmować unowocześnienie systemu przygotowania ciepłej wody przeznaczonej do codziennego użytku.

Projekt termomodernizacji wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Z tego względu warto powierzyć to zadanie Architektonicznej Pracowni Projektowej ARTEDIS z Piekar Śląskich. Długa lista realizacji z zakresie termomodernizacji jest najlepszym potwierdzeniem kompetencji tej pracowni.

Opracowanie:
Piekary Śląskie, Lortza 80
tel. 501 871 519
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz