Materiał Partnera

Zasady wyboru i montażu klimatyzacji

Zasady wyboru i montażu klimatyzacji

Montaż klimatyzacji w domu lub biurze wymaga odpowiedniego planu i precyzyjnego doboru poszczególnych podzespołów. Obecnie ciężko sobie wyobrazić jakikolwiek lokal usługowy pozbawiony klimatyzacji. Również w prywatnych domach coraz bardziej powszechna staje się instalacja klimatyzatora. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się bliżej zasadom wyboru i montażu klimatyzacji.

Jakie klimatyzatory są dostępne na rynku?

Sercem układu klimatyzacji jest oczywiście klimatyzator. Jego wybór jest najważniejszą decyzją, jaką należy podjąć podczas planowania inwestycji. Aktualnie na rynku dominują klimatyzatory typu split i multisplit. Cechą charakterystyczną urządzenia typu split jest podział na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Multisplit to klimatyzator, który posiada jedną jednostkę zewnętrzną oraz przynajmniej dwa moduły wewnętrzne. Dzięki temu klimatyzator typu multisplit może obsługiwać kilka pomieszczeń jednocześnie. Dużą zaletą jest także możliwość indywidualnych ustawień klimatyzacji w poszczególnych pomieszczeniach. Niektóre urządzenia typu multisplit są wyposażone w pompę ciepła. Pozwala to na przemieszczanie ciepła z aktualnie chłodzonego pomieszczenia do innego, które w danej chwili jest ogrzewane. Dosyć popularnym rozwiązaniem są także klimatyzatory finwerterowe. Dają one możliwość regulacji zasilania urządzenia i jego mocy. Pozwala to na znaczącą redukcję kosztów energii elektrycznej.

Jak określić optymalna moc klimatyzatora?

Wybór odpowiedniej mocy klimatyzatora z pewnością nie jest prostym zadaniem. W tej kwestii warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia firmy, która prowadzi montaż klimatyzacji. W przypadku domów prywatnych można zastosować uproszczony wzór, wedle którego moc urządzenia oblicza się mnożąc powierzchnię danego pomieszczenia przez 100. Wzór ten zakłada, że standardowa wysokość pomieszczenia wynosi 2,5 m. Niestety ten rodzaj obliczeń nie uwzględnia wielu czynników, w tym także położenia danego pokoju.

Warto podkreślić, że uproszczony wzór nie obowiązuje w przypadku biur oraz obiektów usługowych. Tego typu obiekty zazwyczaj posiadają większą liczbę okien oraz odznaczają się większą liczbą osób, które przebywają jednocześnie w danym pomieszczeniu. To znacznie podnosi wymagania dotyczące chłodzenia powietrza. Ponadto panuje dosyć duża rotacja pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami. Dlatego w tego typu obiektach stosowane są dużo bardziej zaawansowane rozwiązania, w tym kurtyny powietrzne oraz strefy chroniące przed ucieczką powietrza.

Jak przeprowadzić montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji powinna wykonywać firma, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Oprócz wyboru klimatyzatora należy ustalić wiele innych szczegółów. Wśród nich warto wymienić rodzaj urządzenia, które może mieć formę kasetową, podstropową, ścienną lub przypodłogową. Prawidłowa lokalizacja klimatyzatora pomoże uniknąć przeciągów. Każdy klimatyzator wymaga również odpowiedniej konfiguracji. Urządzenie musi pracować na niższych prędkościach nawiewu chłodnego powietrza.

To tylko część kwestii, które wymagają ustalenia przed rozpoczęciem montażu klimatyzacji. Cały układ musi być wydajny, a jednocześnie oszczędny. Dlatego też prace związane z projektem oraz wykonaniem układu klimatyzacji najlepiej powierzyć firmie FHU Timp z Radomska. Firma działa na rynku od 2010 roku, obsługując zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa.

Opracowanie:
Radomsko, Reymonta 34
tel. 500 400 420
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz