Artykuł sponsorowany

Zasady serwisowania kotłów grzewczych

Zasady serwisowania kotłów grzewczych

Utrzymywanie kotłów grzewczych w dobrym stanie pozwala na znaczne obniżenie kosztów ich eksploatacji, wpływając na możliwość uzyskiwania przez nie założonej efektywności. Korzystanie z usług doświadczonego serwisanta jest też sposobem na przedłużenie trwałości urządzenia, a także spełnienie wymogów prawnych dotyczących eksploatacji kotłów grzewczych. Zadanie to nie powinno być jednak zlecane przypadkowo wybranemu wykonawcy.

 

Dlaczego należy pamiętać o przeglądach kotłów grzewczych?

 

- Nowoczesne kotły grzewcze na paliwa stałe to urządzenia, które pozwalają na dostarczanie dużej porcji ciepła przy utrzymywaniu zużycia opału na niskim poziomie. Wysoka efektywność energetyczna oraz różne technologie gwarantujące znikomą emisję substancji będących potencjalnym źródłem zanieczyszczeń powietrza sprawiają, że są one przyjazne dla środowiska naturalnego. Za sprawą zastosowania w kotłach nowoczesnych rozwiązań technicznych – zaawansowanych palników, pojemnych zasobników paliwa oraz sprawnie działających podajników – ograniczona została częstotliwość niezbędnych ingerencji w pracę urządzenia, a ilość wizyt w kotłowni zredukowana. W większości przypadków zupełnie wystarczy programowanie odpowiedniej temperatury, jaką ma osiągnąć kocioł, regularne usuwanie popiołu oraz dosypywanie ekogroszku lub pelletu, w zależności od tego, jak intensywnie kocioł jest wykorzystywany. Nie wolno jednak zapominać, że dla zapewnienia bezawaryjnego działania każdy kocioł wymaga okresowych przeglądów, co jakiś czas trzeba więc skorzystać z usług wykwalifikowanego serwisanta 

– podkreśla przedstawiciel firmy Kotły Grzewcze Dragon, specjalizującej się w wytwarzaniu urządzeń do systemów centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

 

Producenci kotłów zwykle udzielają na swoje urządzenia wieloletniej, nie raz nawet 60-miesięcznej gwarancji. Chcąc jednak mieć pewność, że urządzenie będzie eksploatowane we właściwy sposób oraz prawidłowo przyłączone do instalacji, dla jakiej zostało zaprojektowane, wytwórcy kotłów grzewczych na ogół wymagają, by zakupiony w swej oficjalnej sieci sprzedaży sprzęt został uruchomiony albo przez własnych montażystów, albo takich, którzy współpracują z siecią serwisową. Pierwsze uruchomienie jest tu o tyle istotne, że nie tylko pozwala na ocenienie, czy system ogrzewania jest odpowiedni dla konkretnego kotła, ale także daje możliwość jego poprawnego skonfigurowania, wprowadzenia właściwych ustawień oraz pokazania użytkownikowi, w jaki sposób ma wykonywać niezbędne czynności.

 

Pierwsze uruchomienie przez uprawnionych serwisantów jest zwykle wymogiem obowiązywania proponowanej przez producenta rozszerzonej gwarancji wykraczającej poza czas, w którym nabywca może korzystać z rękojmi. Dodatkowymi warunkami jest na ogół także przeprowadzanie cyklicznych przeglądów zlecanych albo samemu wytwórcy, albo firmom i konserwatorom, którzy z nim współpracują. Dodatkową korzyścią z takiego regularnego sprawdzania stanu kotła i przeprowadzanych w razie potrzeby napraw jest wczesne wykrywanie usterek oraz znaczne wydłużenie możliwego czasu eksploatacji urządzenia. Szybko wykryte niedomagania, nawet jeśli dotyczą pozornie nieistotnych drobiazgów, mogą uchronić przed poważnymi awariami w trakcie sezonu grzewczego, powodującymi, że dom może pozostać bez ogrzewania i ciepłej wody użytkowej podczas silnych mrozów.

 

Jaki jest zakres niezbędnych czynności serwisowych przy przeglądach urządzeń grzewczych?

 

Prawidłowe serwisowanie kotła oraz właściwa obsługa pozwalają na wydłużenie jego trwałości, a także na uzyskiwanie odpowiednich parametrów grzewczych. Duże zanieczyszczenie palnika, wymiennika ciepła czy nawet zbiornika opału może skutkować zmniejszeniem efektywności pracy, a z czasem doprowadzić do ich uszkodzenia. Warto też pamiętać, że nieusuwanych zanieczyszczeń wraz z upływem czasu coraz trudniej się będzie pozbyć. Równie ważna będzie też wykonana w ramach serwisu kotłów grzewczych kontrola funkcjonowania zamontowanych w kotle czujników oraz sprawdzenie, czy użytkownik przez pomyłkę nie zmienił ważnych z punktu widzenia optymalnego działania urządzenia ustawień dostępnych z poziomu sterownika.

 

Wykonywane przez serwisantów czynności zależą od rodzaju używanego opału oraz modelu zamontowanego urządzenia. Ich zakres bywa z góry określany przez producenta, niekiedy jednak niezbędne są także dodatkowe czynności. Najczęściej pracownicy serwisu przeprowadzają czyszczenie palnika i wymiennika ciepła, kontrolują stan połączeń elektrycznych oraz weryfikują działanie pompy obiegowej. Rutynowo jest też na ogół dokonywane sprawdzenie ustawień sterownika. W razie potrzeby czyszczony jest też podajnik opału, sprawdzane działanie motoreduktora czy stan ślimaka.

 

Trzeba pamiętać, że korzystanie z serwisu producenta lub zlecenie przeglądu firmie, która posiada jego autoryzację, gwarantuje, że osoby przeprowadzające prace będą dobrze zorientowane w specyfice konkretnego kotła. Wiąże się to m.in. z tym że znacznie szybciej będą w stanie wychwycić ewentualne usterki, a tym samym zapobiec poważniejszym awariom.

 

Nie wszyscy użytkownicy kotłów grzewczych zdają sobie sprawę z tego, że istnieje prawnych obowiązek dokonywania corocznych przeglądów instalacji grzewczej. Wynika on bezpośrednio z zapisów Prawa budowlanego i zapisów art. 62, dotyczącego przeglądów budynków, a także treści Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, które wśród elementów budynków i jego wyposażenia wymienia także instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz