Artykuł sponsorowany

Zasady prowadzenia wyburzeń

Zasady prowadzenia wyburzeń

Podobnie jak w przypadku prac budowlanych, sposób przeprowadzania robót rozbiórkowych i wyburzeń, określają konkretne zasady i przepisy prawa. Rozbiórka budynków może stanowić niebezpieczeństwo dla pracowników oraz osób, które znajdą się w pobliżu, dlatego bardzo istotne jest, by odbywała się przy użyciu odpowiednich zabezpieczeń i w sposób dobrze zaplanowany. Jakie są główne zasady dotyczące wyburzania?

Pod kątem formalnym prace rozbiórkowe są zbliżone do robót budowlanych. Niezbędne jest m.in. prowadzenie dziennika robót, w którym znajdzie się opis każdego etapu prac. Wyburzenia mogą być wykonywane jedynie przez osoby przeszkolone, ponieważ, wbrew pozorom, są to działania wymagające dużej wiedzy i doświadczenia.

Wymogi formalne

Dokumentem, który w sposób formalny określa, jak powinny być przeprowadzane prace rozbiórkowe jest stosowne rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Jak wyjaśnia pracownik firmy JEMAR z Pisarzowic, zajmującej się przeprowadzaniem tego typu robót, w tym akcie prawnym można znaleźć dokładny opis sposobu, w jaki należy przygotować budynek do wyburzenia oraz wymogi dotyczące przebiegu rozbiórki. Przede wszystkim, należy określić osobę, która będzie odpowiedzialna za całość przedsięwzięcia.

Taka osoba, czyli kierownik wyburzenia, czuwa nad prawidłowym przebiegiem robót i jest zobligowana, między innymi, do instruowania pracowników, jakie działania mają podjąć w kolejnych etapach. Każda osoba obecna podczas prac musi być dokładnie poinformowana o kolejności ich przebiegu oraz przeszkolona w sposobie prowadzenia wyburzeń. Kierownik rozbiórki prowadzi również dziennik robót, w którym opisuje szczegółowy przebieg każdego etapu.

Rozporządzenie określa także sposób, w jaki powinien zostać zabezpieczony budynek przeznaczony do rozebrania. Podstawą jest bezpieczeństwo ludzi, dlatego teren wokół obiektu musi zostać ogrodzony, by nie dopuścić do zbliżania się osób niepowołanych, które mogłyby ucierpieć podczas prowadzenia prac.

Zasady w praktyce

Wyburzenie zaczyna się od działań związanych z przygotowaniem budynku do rozbiórki. Na początku należy odłączyć go od wszelkich sieci przesyłowych, takich jak wodociąg, gazociąg, linia energetyczna oraz kanalizacja.

Podstawą w bezpiecznym i efektywnym wyburzaniu jest właściwe zaplanowanie przebiegu prac. Elementy konstrukcyjne są ze sobą połączone, dlatego bardzo ważna jest kolejność ich usuwania w taki sposób, by nie doprowadziło to do niekontrolowanego zburzenia się części obiektu. To mogłoby narazić osoby biorące udział w rozbiórce na poważne niebezpieczeństwo, łącznie z utratą zdrowia lub życia. Dlatego poszczególne etapy muszą zostać skrupulatnie określone i dostosowane do konkretnych cech danego obiektu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz