Artykuł sponsorowany

Zasady projektowania instalacji hydrantowych

Zasady projektowania instalacji hydrantowych

Zapewnienie odpowiednich standardów bezpieczeństwa w budynku gwarantuje, że w przypadku zagrożenia życie i zdrowie ludzkie będą należycie chronione. Opowiadają za to między innymi zabezpieczenia przeciwpożarowe, których bardzo ważnym elementem są instalacje hydrantowe. O tym, że należy je wykonywać w obiektach budowlanych oraz na zewnątrz, mówią przepisy. Jednak wykonanie takiej instalacji jest także kwestią przezorności i zdrowego rozsądku.

Do czego służy instalacja hydrantowa?

Instalacja hydrantowa to niezwykle ważna część składowa ochrony przeciwpożarowej budynku. Dzięki jej wykonaniu zdecydowanie zwiększają się standardy bezpieczeństwa w obiekcie. Wpływa na to fakt, że w znaczący sposób ułatwia ona pracę straży pożarnej.

Hydrant pozwala bez ograniczeń korzystać ze środka gaśniczego, czyli wody, która jest wykorzystywana podczas gaszenia dużych pożarów. Bez niego sprawne przeprowadzenie akcji gaśniczej na większą skalę byłoby utrudnione. Instalacja hydrantowa pozwala na błyskawiczne rozpoczęcie takiej akcji i wpływa na jej efektywność.

Hydranty zapewniają nieograniczoną ilość wody, która ma odpowiednie ciśnienie. Strażacy prowadzący akcję mogą gasić wszystkie miejsca objęte pożarem – woda jest dostarczana przez instalacje znajdujące się na terenie całego obiektu.

Jak wiadomo, w przypadku zaprószonego ognia i pożaru duże znaczenie ma czas – szybkie podjęcie akcji gaśniczej ogranicza zagrożenie i zakres szkód. Jest ono możliwe dzięki instalacji hydrantowej. Wpływ na jej skuteczność ma to, w jaki sposób została ona zaprojektowana oraz wykonana w danym obiekcie” – mówi specjalista z Przedsiębiorstwa instalacyjnego TAPI.

Jak należy projektować instalację hydrantową?

Instalacja ta musi zostać zaprojektowana zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej. Jednak wykonawcy podejmujący się realizacji tego typu zleceń powinni ją dostosowywać do konstrukcji oraz do specyfiki określonego budynku. Decyzje na temat rozmieszczenia elementów instalacji są także podejmowane w oparciu o wymagania firm ubezpieczeniowych, z którymi właściciel obiektu zawarł stosowną umowę.

Hydranty mogą być umieszczone na zewnątrz lub wewnątrz obiektu. W tej drugiej sytuacji należy montować je w określonych miejscach. Powinny się one znajdować przy wejściach do budynku, na korytarzach, przy wejściach na poddasze i wyjściach ewakuacyjnych. Ponadto nie można zapomnieć o tym, że należy je umieścić na każdej kondygnacji. Oprócz tego muszą być rozmieszczone tak, aby obejmowały zasięgiem cały obiekt z uwzględnieniem długości węża. Dodatkowo przed hydrantem powinno znajdować się tyle miejsca, aby można było umieścić tam wąż.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz