Materiał Partnera

Zasady projektowania i zastosowanie konstrukcji stalowych

Zasady projektowania i zastosowanie konstrukcji stalowych

Produkcja i montaż konstrukcji stalowych niezwykle przyspieszają procesy budownicze obiektów takich jak hale i magazyny. Ich wykonawstwo obejmuje szeroki zakres robót mechanicznych i spawalniczych, które prowadzić mogą jedynie odpowiednio wykwalifikowani pracownicy. Przyjrzyjmy się bliżej, z jakimi gałęziami przemysłu powiązane są konstrukcje stalowe.

Charakterystyka projektu

Wykonawstwo elementów i późniejszy montaż konstrukcji stalowych wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu obróbki metalu. Wykonanie i naprawa części metalowych należą do zakresu usług ślusarskich. Montaż konstrukcji stalowych to jedna ze specjalizacji pracy ślusarza, który, aby ją wykonywać musi ukończyć kurs spawania elektrycznego lub gazowego.

Firmą, której działalność obejmuje między innymi wykonawstwo i montaż konstrukcji stalowych jest GMK Łobez S.A.

Konstrukcje stalowe muszą być zaprojektowane tak, by spełniały zasady zawarte w europejskich normach, a które mają za zadanie zapewnić budowanym obiektom odpowiednia nośność i wytrzymałość. Konstrukcje te powinny pozostać bezpieczne zarówno w trwałych sytuacjach użytkowania – w zmiennych lub stałych warunkach – jak i w czasie samego montażu. Muszą cechować się trwałością na czas planowego użytkowania, odpornością pożarową i zdolnością do przetrwania wyjątkowych sytuacji bez odniesienia zbyt dużych szkód. Z racji swojego przeznaczenia konstrukcje stalowe muszą nade wszystko pozostać bezpieczne.

Duże obiekty przemysłowe

Zdecydowana większość powstających w Polsce konstrukcji stalowych budowana jest na potrzeby przemysłu. W grupie tej znajdą się głównie hale magazynowe i produkcyjne. Zaliczyć możemy tu również kominy stalowe i wszelkie konstrukcje technologiczne. Na potrzeby przemysłu konstrukcje stalowe znajdują też zastosowanie w budowie kontenerów.

Rozwiązanie to jest popularne z powodu wysokiej wytrzymałości stali oraz szybkości, z jaką można połączyć poszczególne elementy konstrukcji, co znacznie skraca czas budowy obiektów przemysłowych. To prowadzi do przyspieszenia rozpoczęcia pracy zakładu.

Użytek na mniejszą skalę

Konstrukcje stalowe nie muszą być wyłącznie ogromnymi obiektami przemysłowymi. Technologia ta znajduje też zastosowanie w budowie boksów dla koni, różnego rodzaju wiat oraz bram wjazdowych i garażowych.

Rozwiązaniem mało popularnym w naszym kraju są stalowe szkielety domów jednorodzinnych. Ich lekkość obniża koszt budowania fundamentów, a mniejsza grubość ścian pozwala ekonomiczniej wykorzystać powierzchnię domu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz