Materiał Partnera

Zasady projektowania i budowy systemu nawadniania ogrodu

Zasady projektowania i budowy systemu nawadniania ogrodu

Piękny, zadbany ogród jest nie tylko ozdobą posesji, ale też idealnym miejscem do relaksu czy letnich spotkań z przyjaciółmi. Aby spełniał swoje zadanie i cieszył oczy, przez cały sezon wymaga systematycznej pielęgnacji, a zwłaszcza nawadniania. Do tego celu warto zaprojektować i zbudować system, który będzie efektywny, a jednocześnie znacząco nie podniesie kosztów eksploatacji budynku i działki.

Po pierwsze – źródło wody

Od wielu lat już korzystanie z wody gospodarczej wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat za każdy zużyty litr. Dotyczy to nie tylko domów jednorodzinnych, ale również mieszkań w zbiorowym budownictwie, w których standardem stały się wodomierze. W związku z tym podlewanie ogrodu o dużej powierzchni automatycznie będzie generowało wysokie koszty. Typowy system nawadniający wykorzystuje do 0,5 m3 wody na każdy 1 m2 miesięcznie. Podlanie trawnika o powierzchni 50 m2 wymaga 25 m3 wody. Przy koszcie około 8-12 zł/m3 (zależnie od regionu Polski) oznacza to miesięczną opłatę za podlewanie w wysokości 200-300 zł. Wydatek ten może więc znacznie obciążyć domowy budżet. W wielu regionach zużycie wody jest dodatkowo podstawą do naliczania opłat za ścieki. Ponieważ woda wykorzystania do podlania ogrodu nie tworzy ich, taka opłata jest typowym wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Dlatego planowanie systemu nawadniania ogrodu warto zacząć od zapewnienia sobie jej taniego źródła. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja we własną studnię.

Po drugie – rozplanowanie stref zraszania

Ważnym elementem projektu systemu podlewania ogrodu jest wyznaczenie stref, które takiego nawadniania potrzebują. Jeśli w określonej strefie dominują iglaki, znajduje się plac zabaw czy utwardzona przestrzeń do ustawienia mebli ogrodowych, zraszanie tej przestrzeni jest zbędne lub powinno być ograniczone. Projekty systemów nawadniających, które wykonuje firma Dimah Waldemar Ginter, uwzględniają nie tylko takie strefy, ale też kształty terenów przeznaczonych do podlewania. Na tę cechę warto zwrócić uwagę już na etapie planowania ogrodu. Okrągły trawnik, klomb czy strefa krzewów są łatwiejsze do podlania niż wąskie pasy czy nieregularne kształty. Na budowę systemu wpływają również wielkość i kształt działki. To one decydują o liczbie i rozstawieniu przyłączy, zraszaczy czy długości i przebiegu rur. Ważnym elementem systemu jest pompa, której wydajność powinna być precyzyjnie dobrana do wielkości całej instalacji i zapotrzebowania na wodę.

Po trzecie – budowa systemu nawadniania

Projekt systemu nawadniającego stanowi podstawę do jego budowy. Przebiega ona w kilku następujących etapach:

  • wytyczenie tras rurek i rozmieszczenia studzienek przyłączeniowych,
  • wykopanie rowków i dołków na puszki,
  • układanie i montaż systemu rur, puszek przyłączeniowych, zraszaczy,
  • podłączenie do pompy,
  • montaż systemu sterowania,
  • próbny rozruch i regulacja.

Ostatni etap jest niezwykle istotny dla zachowania efektywności systemu. Zraszacze powinny rozpylać wodę tylko w pożądanych strefach. Jeśli ich zasięg jest większy, woda będzie marnowana. Precyzyjna regulacja oraz systematyczna konserwacja instalacji zagwarantują jest skuteczność i precyzję.

Opracowanie:
Bukówiec Górny, Powstańców Wielkopolskich 82
tel. 506 179 330
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz