Materiał Partnera

Zasady połowu na wędkę zwaną bałałajką

Zasady połowu na wędkę zwaną bałałajką

Bałałajka to wędka wykorzystująca bardzo cienkie żyłki, maksymalnie 0,12 mm, pozwalająca łowić małe ryby. Przywędrowała do nas zza wschodniej granicy i pierwotnie używana była głównie do połowów pod warstwą lodu. Charakteryzuje się ona dużą prostotą wykonania, a przy tym ogromną skutecznością w użyciu. Jakie jeszcze ma cechy i jak można dzięki niej łowić? Zapraszamy do lektury.

Budowa bałałajki

Wędka ta zbudowana jest najczęściej z lekkiego, styropianowego korpusu wyposażonego w okrągłe gniazdo, w którym umieszczona jest szpula z bardzo cienką linką. Szpula podczas połowu jest na stałe zamocowana do korpusu, dlatego też nie obraca się jak w tradycyjnych wędkach, a odblokowywana jest tylko w trakcie ustalania głębokości wędkowania i zacinania ryby. Dzięki takiej budowie holowanie zdobyczy odbywa się za pośrednictwem rąk, co dla wielu osób jest główną zaletą tej metody wędkowania i sprawia największą przyjemność, w szczególności po złapaniu nieco większej ryby.

Jak dobrać żyłkę oraz mormyszkę?

Przy łowieniu bałałajką bardzo ważny jest dobór żyłki oraz mormyszki (sztucznej przynęty), co uzależnione jest m.in. od głębokości połowów, gatunków ryb w danym akwenie, a także pory roku. Zwłaszcza przy połowach prowadzonych zimą, najlepiej zaopatrzyć się w odporne na mróz żyłki zabezpieczone przed urwaniem się na krawędzi przerębla. Dodatkowo większość bardziej zaawansowanych wędkarzy ma w zanadrzu kilka bałałajek, dzięki czemu są w stanie zareagować na zmieniające się warunki.

W jaki sposób łowi się bałałajką?

Główną zaletą tej wędki jest lekkość, która umożliwia łatwe przerzucenie jej na bok po zacięciu ryby. Po zacięciu można ją także podnieć wysoko nad głowę, natomiast drugą ręką uchwycić żyłkę. Podczas połowu możemy natknąć się również na nieco większą rybę. Wówczas należy jak najszybciej zwolnić szpulkę z żyłką, oddając zdobyczy jak najwięcej linki i dopiero później przejść do holowania.

Jakich błędów unikać podczas wędkowania bałałajką?

Jak przyznaje Tomasz Nysztal prowadzący internetowy sklep wędkarski, sukcesy w łowieniu bałałajką wynikają przede wszystkim z praktyki. Istotne jest jednak posiadanie przynajmniej kilku rodzajów wędek z różnymi zanętami (podczas zawodów wędkarze mają ich około dziesięciu sztuk). Początkujący powinni także pamiętać o odpowiednim doborze szczytówki – ta nie powinna być przede wszystkim zbyt miękka, aby nie sygnalizowała brania. Przy głębszych połowach, musi być ona również nieco sztywniejsza, bowiem wtedy używa się cięższych mormyszek.

Łowienie bałałajkami staje się w naszym kraju coraz popularniejsze, jednak aby móc odczuć prawdziwą przyjemność, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt wędkarski.

Opracowanie:
Szczytno, 1 Maja 15a
tel. 517 435 699
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz